Plagiomnium undulatum (bryopsida) ekstraktlarının Sinapis arvensis ve Avena sterilis türlerinin tohum çimlenmesi ve fide gelişimi üzerine allelopatik etkilerinin araştırılması
The investigation of allelopathic effect of Plagiomnium undulatum (bryopsida) extracts on seed germination and seedling growth of Sinapis arvensis and avena sterilis species
  1. Tez No: 474263
  2. Yazar: ZEYNEP DÜZELTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY EZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında bir briyofit türü olan Plagiomnium undulatum (Hedw.)'un bölgemiz ve ülkemizde yaygın yabancı otlardan yabani hardal ve yabani yulaf bitkilerinin tohum çimlenmesi ve fide gelişimi üzerine allelopatik etkilerinin araştırılması, aynı zamanda yabancı otlarla biyolojik mücadele konusunda literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada P. undulatum'dan elde edilen üç farklı çözücüdeki (distile su, etil alkol ve etil asetat) değişik konsantrasyonlardaki (0, 25 ve 50 mg. mL-1) ekstraktların Spermatophyta üyesi olan Sinapis arvensis L. (Yabani Hardal) ve Avena sterilis L. (Yabani Yulaf) bitkilerinin tohum çimlenmesi ve fide gelişimi üzerine morfolojik ve fizyolojik etkileri belirlenmiş ve kontrol gruplarına göre değerlendirilmiştir. Gerek morfolojik ölçümler, gerekse biyokimyasal ve fizyolojik analizler (kla, klb, toplam kl, karotenoid, toplam protein, prolin miktarları ve enzim aktiviteleri)'e ait bulgular P. undulatum bitkisinin yabani hardal ve yabani yulaf bitkilerinin tohum çimlenmesi ve fide gelişimi üzerine allelopatik etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the allelopathic effects of a bryophyte species Plagiomnium undulatum (Hedw.) on seed germination and seedling growth of wild mustard and wild oat plants are the common weeds, and also it is intended to contribute to the literature on biological weed control. In this study, the morphological and physiological effects of P. undulatum at three different solvents (distille water, ethyl alcohol and ethyl acetate) and different concentrations (0, 25 and 50 mg mL-1) on Sinapis arvensis L. (Wild Mustard) and Avena strerilis L. (Wild Oat) plants that is a member of Spermatophyta were determined and evaluated according to the control groups. Both morphological measurements and, biochemical and physiological analyzes (chl a, chl b, total chl, carotenoids, total protein and proline amounts and enzyme activities) indicate that the P. undulatum has allelopathic effects on seed germination and seedling growth of wild mustard and wild oat plants.