Adana İli körfare (Spalacidae: nannospalax) populasyonlarının karyolojik ve morfolojik açıdan incelenmesi
Determining the levels of genetic variation using 16s rrna of mtdna in different chromosome races of nannospalax xanthodon (Rodentia: spalacidae)
- Tez No: 474264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN KANKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında Adana iline ait korfareler karyolojik ve morfolojik açıdan ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan karyolojik çalışmalar sonucunda N. ehrenbergi türüne ait 3 sitotipin 2n=53 NF=66, 2n=54 NF=70 ve 2n=56 NF=70 Adana ilinde yayılış gösterdiği belirlenmiştir. N. xanthodon türüne ait 2n=46 NF=68, 2n=54 NF=74, 2n=58 NF=72 ve 2n=60 NF=74 olmak üzere 4 sitoipin yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Bu sitotiplerden 2n=46 NF=68, 2n=53 NF=66 ve 2n=54 NF=70 sitotipler ilk defa tanımlanmıştır. Ayrıca Türkiye'de körfareler için ilk hibrit form 2n=53 NF=76 belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, blind mole rats of Adana province were examined in detail in terms of karyology and morphology. As a result of the karyological studies, it was determined that the 3 cytotypes belonging to N. ehrenbergi were 2n = 53 NF = 66, 2n = 54 NF = 70 and 2n = 56 NF = 70. Four cytotypes in the N. xanthodon species, 2n = 46 NF = 68, 2n = 54 NF = 74, 2n = 58 NF = 72 and 2n = 60 NF = 74 show spread in the province of Adana. From these cytotypes 2n = 46 NF = 68, 2n = 53 NF = 66 and 2n = 54 NF = 70 cytotypes were defined for the first time. In addition, the first hybrid form 2n = 53 NF = 76 was determined for mole rats in Turkey.