Mısır'daki ilk hangâh: Saîdü's-Süedâ (569/1173- 922/1517)
The first khanqah in Egypt: Said as-Suada (569/1173- 922/1517)
  1. Tez No: 641065
  2. Yazar: HEDİYE SÜMEYRA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hangâhlar, âlim ve sûfîleri ağırlayan, içlerinde tasavvufî ve İslamî ilimler eğitimlerinin beraber yürütüldüğü geniş imkânlara sahip tasavvufî kuruluşlardır. Araştırmamıza konu olan Saîdü's-süedâ Hangâhı, Selâhaddîn-i Eyyûbî (ö. 589/1173) tarafından Fâtımî hâkimiyetini sona erdikdikten sonra Mısır topraklarında inşa edilen ilk hangâh olma özelliğini taşımaktadır. Saîdü's-süedâ Hangâhı, Eyyûbî ve Memlük dönemleri boyunca çok sayıda âlim ve sûfînin uğrak mekânı haline gelmiş ve çok boyutlu yapısıyla toplumun sosyal, siyâsi, dinî, ilmî ve ekonomik hayatı üzerinde etkili olmuştur. Bu çalışmada Saîdü's-süedâ Hangâhı'nın kuruluşundan (569/1173) Memlük devletinin sona erdiği döneme (922/1517) kadar geçen süre zarfındaki tarihi gelişimi ve işleyişi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Khanqahs are Sufi institutions that host scholars and Sufis and have a wide range of possibilities in which Sufism and Islamic studies education are carried out together. Khanqah Said as-Suada has the feature of being the first khanqah built in Egypt after the end of the Fatimid rule by Salahaddin Ayyubi (d. 589/1173). Khanqah Said as-Suada became a haunt of many scholars and Sufis during the Ayyubid and Mamluk periods and had an impact on the social, political, religious, scholarly, and economic life of Cairo with its multi-dimensional structure. In this study, the historical development and functioning of the Khanqah Said as-Suada during the period of the establishment (569/1173) to the end of the Mamluk state (922/1517) are discussed.