An investigation of preservice teachers' stem awareness through definitions and relationships of stem areas
Öğretmen adaylarının fetemm farkındalıklarının fetemm alanları tanımları ve ilişkileri üzerinden incelenmesi
- Tez No: 474334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Science and Technology, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın amacı FeTeMM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) ile ilgili öğretmenlik programlarında okuyan birinci sınıf ve son sınıf öğretmen adaylarının FeTeMM farkındalıklarını FeTeMM tanımları ve alan ilişkileri üzerinden tanımlamaktır. Bu bağlamda, katılımcıların FeTeMM alanları tanımları ve FeTeMM ile ilgili günlük hayat konuları üzerinden FeTeMM alanlarını betimlemeleri incelenmiştir. Araştırma birinci sınıf ve son sınıf öğretmen adaylarının FeTeMM alanlarını tanımlarken FeTeMM alanları arasındaki ilişkileri ifade etmeleri bakımından anlamlı bir fark olup olmadığını incelemiştir. Ek olarak, çalışmada FeTeMM alanları arasındaki ilişkileri gören katılımcıların FeTeMM alanları arasındaki ilişkileri nasıl ifade ettiklerini tanımlamak amaçlanmıştır. Bu çalışmada karma metot araştırma yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma iki aşamalıdır. Birinci aşamada, FeTeMM Farkındalığı Açık Uçlu Anketi (FeTeMM-F) 204 katlımcıya uygulanmıştır. Bu ölçeğin sonuçları nicel olarak analiz edilmiştir. FeTeMM farkındalığı açık uçlu anketinin sonuçlarına göre, birinci sınıf ve son sınıf öğretmen adayları arasında FeTeMM alanlarını tanımlarken FeTeMM alanları arasındaki ilişkileri ifade etmeleri bakımından anlamlı bir fark olmadığı ortaya konmuştur. Çalışmanın ikinci aşaması için, en az bir FeTeMM alanını FeTeMM alanları arasındaki ilişkiler üzerinden tanımlayan ve betimleyen katılımcılar seçilmiştir ve 9 katılımcıyla görüşmeler yapılmıştır. Dört farklı FeTeMM ile ilgili günlük hayat konuları (İkisi FeTeMM farkındalığı anketinde ikisi görüşmelerde) veri toplamak için kullanılmıştır. Araştırma sonuçları katılımcıların FeTeMM alanlarını tanımlarken FeTeMM alanları arasındaki ilişkelere ilişkin ifadelere daha fazla yer verdiğini göstermiştir. Bu anlamda, katılımcıların günlük hayat örneklerinde FeTeMM alanları arasındaki ilişkileri ifade etmekte zorlandıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) awareness of preservice freshman and senior teachers who study in STEM related teaching programs through definitions and relationships of STEM areas. In this sense, participants' definitions and descriptions of STEM areas through STEM related daily topics were examined. The study investigated whether there was a significant difference between freshman and senior preservice teachers in terms of using relationship between STEM areas while defining and describing STEM areas. In addition, the study aimed to describe how participants who see the relationship between STEM areas express the relationships between STEM areas. In this study, mixed-method approach was used. The research had two phases. In the first phase, STEM awareness (STEM-A) Open-Ended Questionnaire was administered to 204 participants. The results of this instrument were quantitatively analyzed. According to analysis of STEM-A Open-Ended Questionnaire, there was no significant difference between freshman and senior participants in terms of using relationship between STEM areas while defining and describing STEM areas. For the second phase, participants who defined and described at least one STEM area in terms of relationships between STEM areas were chosen and 9 participants were interviewed to investigate their understanding of relationship. Four different STEM related daily topics were used to collect data (2 in STEM-A and 2 in interviews). The research showed that participants used more statements related to relationships between STEM areas while defining STEM areas. In this sense, it can be stated that they had difficulty in expressing the relationship between STEM areas in daily life STEM related cases.