A comparative study of risk assessment between prefabricated and traditional residential construction in tanzania
Tanzanya'da prefabrik ve geleneksel konut yapımı arasındaki risk değerlendirmesi ile karşılaştırmalı inceleme
- Tez No: 474386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ÇOMU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Konut binaları, Tanzanya'daki inşaat sektöründe en kolay pazarlanabilen sektörü oluşturmaktadır. Şu anda Tanzanya'da geleneksel inşaat yönteminde artan riskler göz önüne alındığında, sektörde modern inşaat yöntemlerinin kullanılması zaruri bir hal almaktadır. Bu çalışma kapsamında iki farklı inşaat yapım yöntemi incelenmiştir; Prefabrik Yapım (PFY) ve Geleneksel İnşaat Yapım (GİY) yöntemleri. PFY ve GİY uygulamalarının Tanzanya özelinde karşılaştırmalı risk değerlendirmesi, Analitik Hiyerarşi Süreci kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma ile her iki inşaat yapım yönteminde karşılaşılan en önemli riskleri elde etmenin yanı sıra, PFY'nin GİY'ye kıyasla nasıl daha yönetilebilir risklere sahip olduğu da gösterilmektedir. Bulgular, Tanzanya'daki GİY için önemli risk faktörlerinin çoğunun, işveren ve doğa olayları ile ilişkili olmasına rağmen, PFY ile ilgili önemli risk faktörlerinin çoğunun ekonomi, işveren ve hükümetle alakalı olduğunu göstermektedir. Analiz sonuçları, PFY için önemli risk faktörlerini etkin bir şekilde yönetebilmek için, PFY alanında yatırım yapan şirketler ve hükümet arasında yakın bir ilişki kurulması gerektiğini göstermektedir. Bu katkı, Tanzanya'daki inşaat endüstrisine ve dünyadaki yatırımcılara, Tanzanya'daki konut pazarı için prefabrike inşaat yapım yöntemini tercih etmenin sağlayacağı imkânlar hususunda ışık tutmaktadır. Ayrıca, diğer benzer Doğu Afrika ülkeleri için de önemli risk faktörlerinin yönetimi tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Residential buildings have been the most marketable sector in the construction industry in Tanzania. Considering the elevated risks in the traditional method of construction currently in Tanzania, a modern method of construction is required. In this study, two different methods of construction are analyzed; Prefabricated Construction (PFC) and Traditional Method of Construction (TMC). A comparative risk assessment between PFC and TMC in Tanzania is conducted by using Analytic Hierarchy Process. Moreover, in this study the most important risks are obtained in both construction methods showing how the PFC can have more manageable risks compared to the TMC. The findings resulted to most of the significant risk factors for the PFC's investment in Tanzania being owner, economic and political related, whereas most of the significant risk factors for the TMC in Tanzania being owner and nature related. The analysis results suggest that in order for efficiently managing the significant risk factors for the PFC, a close relation between the government and the investing companies on the PFC is required. This contribution provides an insight to the construction industry in Tanzania and the investors around the world to consider the deployment of PFC in the residential building market in Tanzania. Furthermore, the management of significant risk factors in other similar East African countries is also discussed.