Çözücü ekstraksiyonu ile Zonguldak kömüründen kül içeriği azaltılmış katı ekstraktların hazırlanması
Preparation ashless solid coal extracts from Zonguldak coal using solvent extraction
  1. Tez No: 474425
  2. Yazar: ÖZCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada külsüz kömür üretmek için Zonguldak kömürü ılıman koşullarda polar ve apolar çözücüler ile ekstrakte edilmiştir. Kullanılan çözücüler N-metil-2-pirolidon (NMP), dimetilformamit (DMF), 1-metilnaftalin (1-MN) ve kinolindir. Kullanılan çözücü tipi, polarite ve ekstraksiyon sıcaklıklığı ekstraksiyon verimini etkileyen parametreler olmuştur. Polar çözücülerin çalışılan koşullarda daha etkili olduğu bulunmuştur. Kullanılan özücüler içerisinde en yüksek ekstraksiyon verimi NMP ile elde edilirken, en düşük ekstraksiyon verimi 1-MN ve DMF kullanıldığında elde edilmiştir. Çözücü karışımları ile yapılan ekstraksiyonlarda ekstraksiyon verimlerinde artışlar gözlenmiştir. Kül içerikleri % 0,03 den 0,80'e değişen oranlarda külsüz kömürler bu çalışmada hazırlanmıştır. Hazırlanan külsüz kömürlerin FTIR analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Zonguldak coal was extracted with polar and apolar solvents under mild conditions to produce ashless coal. The solvents used were N-methyl-2-pyrrolidone (NMP), dimethylformamide (DMF), 1-methylnaphthalene (1-MN), and quinoline. The type of solvent used, the polarity and the extraction temperature were parameters that influence the extraction efficiency.Polar solvents have been found to be more effective in running conditions.Among the solvents used, the highest extraction yield was obtained with NMP, while the lowest extraction yield was obtained when 1-MN and DMF were used.The ashless coals were produced an ash content ranging from 0.03% to 0.80%. The FTIR analysis of ashless coal were performed.