İnşaat sektöründe iş kazalarının tipleri ve kazaların azaltılmasına yönelik alınacak önlemler
Types of work accidents in construction sector and precautions for reducing accident
- Tez No: 474426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ülkemizde, teknik personelin karıştığı iş kazaları ve bu kazaların sonucunda meydana gelen ölüm ve yaralanmalar, gelişmiş ülkelerle kıyasladığında oldukça fazladır. İşgücü kayıpları yanında, ekonomik kayıplara da neden olan iş kazalarının azaltılabilmesi için, yürürlükte olan yasa, tüzük ve yönetmeliklere uyulması, iş güvenliği eğitimine önem verilmesi ve iş kazalarının nedenleri ile alınması gereken önlemlerin belirlenmesine yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmaların başarılı olması için, özellikle işletme sahiplerinin konuya gerekli önemi göstermeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, özel bir işletmede çalışan teknik personelin ve teknik personelin yönetiminde çalışan işçilerin iş kazası geçirme nedenleri ve kazaların önlenmesine yönelik görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country work accidents involving technical personel and deaths and injuries that occur as a result of these accidents are much more than developed countries. Complying the laws in force, giving importance to work safety education and studies about causes of work accidents and necessary precautions are needed to reduce work accidents that cause both job and economic losses.Especially business owners need to bring the necessary attention to the issue for these studies to be successful. In this study, it is aimed to determine the causes of work accidents and the opinions of the workers who work in the management of the technical staff working in a private business and the technical staff to prevent accidents.