Assessment of SAP usage: An empirical research in Istanbul
SAP kullanımının değerlendirilmesi: İstanbul ili kapsamında ampirik bir araştırma
  1. Tez No: 474427
  2. Yazar: ZEYNEP İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dijitalleşen dünyada, bir firmanın üretim, finans, insan kaynakları, pazarlama gibi farklı departmanlarının verilerini tek bir veritabanında toplayan Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) yazılımları oldukça popüler hale gelmiştir. Günümüzde firmalar bu alanda birbirinden farklı uygulamalar kullanmakta olup onlardan biri olan SAP yazılımı iş dünyasında üst sıralardaki yerini almıştır. Eğer çalışanlar oluşturulan yeni sistemleri ya da uygulamaları benimsemeyi reddederlerse bu durum sistemlerin etkin ve verimli bir olmayan şekilde kullanılmasına yol açacaktır. Bu noktada çalışanların kullanım davranışının sebepleri incelenmelidir. Tercih edilen SAP yazılımının yeni bir teknoloji olmasına bağlı olarak, firma çalışanları tarafından kabulü birçok değişken tarafından etkilenmektedir. Bu bağlamda birçok teorik model geliştirilmiştir. Her biri önem arz eden teorik modellerden biri olan teknoloji kabul modeli 2 çalışmada temel alınmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, İstanbul'da KKP yazılımı olarak SAP uygulamasını tercih eden işletmelerde çalışanların SAP yazılımını kullanma eğilimlerinin nedenlerini genişletilmiş teknoloji kabul modelinden yararlanılarak ortaya konulmaya çalışılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the digitizing world, the Enterprise Resource Planning (ERP) software, which collect a company's data from different departments such as production, finance, human resources, marketing into a single database, has become very popular. Nowadays, companies use different applications in this field, and SAP software, which is one of these different applications, has taken its place in the top row in the business world. If employees refuse to adopt the new systems or applications created, this will lead uninfluential and inefficient use of the systems. At this point, the reasons of employees' usage behavior should be examined. Due to the fact that the preferred SAP software is a new technology, the acceptance by company employees is influenced by many variables. In this context, many theoretical models have been developed. Technology Acceptance Model 2, one of the theoretical models each of which has significance, is based on this study. The aim of this thesis is to try to find out the reasons for employees' tendency to use SAP software in the companies that prefer to use SAP application as ERP software in Istanbul, by using the Extended Technology Acceptance Model.