Erişkin ratlarde rektus kası fasyası ve testis tunika vajinalis serbest greftleriyle deneysel penis kalınlaştırılması
Erişkin ratlarde rektus kası fasyası ve testis tunika vajinalis serbest greftleri kullanılarak yapılan deneysel penis kalınlaştırılması
- Tez No: 474440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT EMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde penis kalınlığının arttırılmasına yönelik çeşitli teknikler tanımlanmıştır. Yağ, silikon, hyalüronik asit jel enjeksiyonları, dermal yağ greftleri, allogreftler ve venöz greftler günümüzde kullanılan tekniklerdir. Biz bu çalışmada, rektus kası fasyası ve testis tunika vajinalisinden elde ettiğimiz serbest greftlerle, deneysel olarak rat penislerini kalınlaştırmayı amaçladık. Çalışmada 12 adet Wistard Albino rat kullanıldı. Grup A'daki 6 ratın penisine rektus kası fasyasından alınan serbest greft, grup B'deki 6 ratın penisine ise testis tunika vajinalisinden alınan serbest greft usulüne uygun olarak implante edildi. Gruplardaki 12 ratın preoperatif ve hemen postoperatif penis kalınlığı ölçümleri alındı. Gruplardaki ratlardan 2'sine greft implantasyonundan 10 gün sonra, 2'sine 4 hafta sonra flask halde penis kalınlığı ölçümleri alındıktan sonra penektomi yapıldı ve sakrifiye edildiler. Kalan 8 rata ise 8. haftada flask haldeki penis ölçümleri alındıktan sonra histolojik inceleme için penektomi yapıldı ve sakrifiye edildiler. Deneysel modeller oluşturulmadan önce yapılan ölçümlerle, oluşturulduktan hemen sonra yapılan ölçümler karşılaştırıldığında penis kalınlıklarında % 19-23,4 oranında bir artış olduğu görüldü. Ancak postoperatif 1. ayda ve 2. ayda yapılan ölçümlerle karşılaştırıldığında penis kalınlıklarında anlamlı bir artış olmadığı görüldü. Histopatolojik incelemede deneysel modellerin oluşturulmasından 10 gün sonra alınan kesitlerin incelenemesinde greftlerin etrafında çok yoğun bir inflamatuar sürecin olduğu görüldü. Postoperatif 1. ve 2. aydaki histopatolojik değerlendirilmelerde ise greftlerin tamamen rezorbe olduğu görüldü. Penis kalınlaştırılması amacıyla birçok teknik tanımlanmıştır. Bu operasyonlar eğer korpus kavernozum hacmini arttırmadan uygulanan tekniklerle yapılacaksa, serbest greftlerin başarı şansının kısa dönemde mevcut olmasına rağmen uzun dönemde oldukça düşük olduğu ve komplikasyon oranlarının yüksek olduğu akılda tutulmalıdır. Literatürde kullanılan yöntemler içerisinde en yüz güldürücü sonuçların, korpus kavernozum hacmini arttıran tekniklerde olduğu görülmektedir. Bu tekniğin etkinliğini daha iyi değerlendirebilmek ve tekniği geliştirebilmek amacıyla yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There are too many techniques for penile enhancement. Fat, silicon, hyaluronic acid gel injections, dermal fat grafts, allografts and venous grefts are recently popular techniques. In this study our objective was to enhance rat penises experimentally with rectus fascia and tunica vaginalis grafts. 12 Wistard albino rats were equally distributed into two groups, A and B. In both Grup A and Grup B there were 6 rats. Rectus fascia and tunica vaginalis grafts were used in Group A and B, respectively. Preoperatively and immediately after the operation circumferences of the penises were measured. 2, 2 and 8 rats were sacrificed 10 days, 1 month and 2 months after operation, respectively for histopathological examinations. When we compared the measurements of preoperative and immmediately postoperative circumferences, the increase was %23,4 in Grup A and %19 in Grup B. The difference was significant. But the comparison between preoperative and postoperative first month measurements was not found to be significant. (p>0,05) Histological examinations revealed an intensive inflamatory process at 10 days after the operation. Grafts were found to be totally absorbed in the first and second months examinations. There are too many defined techniques for penile enhancement. Techniques with enhancing the corpus cavernosum volume have more successful results than others in the long period and also they have low complication rates. However, more studies are needed to increase the effectivity of surgical techniques