Ratlarda over torsiyon ve detorsiyon işleminde gallik asit, kurkumin, gallik asit ve kurkumin kullanımının over folikül rezervi ve oksidan-antioksidan sistem üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of gallic acid and curcumin on oxid and antioxidant system and over folicule reserve in over torsion and detortion in rats
- Tez No: 728062
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ratlarda over torsiyon ve detorsiyon işleminde Gallik asit, Kurkumin, Gallik asit ve kurkumin kullanımının over folikül rezervi, over dokusu ve serumdaki oksidan-antioksidan sistem üzerine etkilerinin karşılaştırılması. Gereç ve yöntem: : Çalışmamızda 36 adet erişkin sağlıklı, gebe olmayan, 12 haftalık Wistar-albino cinsi dişi rat, östrus fazında, rastgele 6 gruba ayrıldı. Grup1 (n:6): Batın açılıp kapatıldı. Diğer 30 ratta batın açıldı, sol over kendi ekseni üzerinde 720 derece döndürülerek, 120 dakika over torsiyonu oluşturuldu, batın kapatıldı ve rastgele 5 gruba ayrıldı. Grup 2 (n:6): 120 dakika sonra batın açıldı, detorsiyon yapıldı. Detorsiyondan 120 dakika sonra sol ooferektomi uygulandı. Grup 3 (n:6), Grup 4 (n:6), Grup 5 (n:6), Grup 6 (n:6)'ya aynı cerrahi teknik uygulandı. 120 dakika torsiyon yapılıp detorsiyondan 30. Dakika önce Grup 3, Grup 4, Grup 5, Grup 6'a sırasıyla 1cc %1 DMSO/IP (Dimetilsülfoksit) (plasebo grubu), Gallik asit (100 mg/kg)/IP, Curcumin (100 mg/kg)/IP, gallik asit(100 mg/kg)/IP +curcumin(100 mg/kg)/IP verildi. Detorsiyondan sonraki 120. Dakikada tüm ratların sol overleri çıkarıldı. Klinik parametreler olarak, ratlar 12 haftalık ve 250-300 gr arasında ve östrus fazında seçildi. Laboratuar parametreleri olarak: Histopatolojik inceleme için; Sol over dokusunun yarısı %10'luk formaldehitle fikse edildi. Parafin bloklara gömüldü. 5 mikrometre kalınlığında kesitler alındı. Kesitler hematoksilen & eozin ile boyandı. Preparatlar ışık mikroskopisi altında, Sapmaz ve ark. nın oluşturulduğu over folikül rezervi sklalası (adet) ile değerlendirildi. Biokimyasal parametreler olarak; Over dokusunun yarısı alüminyum folyoda ve alınan kan örneklerinin serumu epandiform tüplerde -80 C°'de saklandı. Alüminyum folyoda saklanan over dokusunda serumda oksidan-antioksidan sistem belirteçleri olarak TAS(mmol Askorbik Asit Eqivalent /ml),TOS(mmol H2O2 Eqivalent / ml), Total Tiyol(µM), Natif Tiyol(µM) ve Disülfid (µM) bakıldı. Çalışma sonunda sakrifikasyon ratların kalbinden kan alınarak yapıldı. Verilerin analizinde, bağımsız 6 grup, denek sayısı0.017) G2-G3'e göre anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to compare the effects of Gallic asid and Curcumin usage on oxidant and antioxidant system and ovarian follicle reserve in ovarian torsion and detorsion process. Materials and methods: In our study, 36 adult healthy, non-pregnant, 12-week-old Wistar-albino female rats were randomly divided into 6 groups in the estrus phase. Group1 (n:6): The abdomen was opened and closed. In the other 30 rats, the abdomen was opened, the left ovary was rotated 720 degrees on its axis, 120 minutes of ovarian torsion was created, the abdomen was closed and randomly divided into 5 groups. Group 2 (n:6): After 120 minutes, the abdomen was opened and detorsion was performed. Left oophorectomy was performed 120 minutes after detorsion. The same surgical technique was applied to Group 3 (n:6), Group 4 (n:6), Group 5 (n:6) and Group 6 (n:6). After torsion for 120 minutes, 30 minutes before detorsion, Group 3, Group 4, Group 5, Group 6 were given 1cc 1% DMSO/IP (Dimethylsulfoxide) (placebo group), Gallic acid (100 mg/kg)/IP, Curcumin ( 100 mg/kg)/IP, gallic acid (100 mg/kg)/IP + curcumin (100 mg/kg)/IP were given. The left ovaries of all rats were removed at the 120th minute after detorsion. As clinical parameters, rats were selected at 12 weeks and between 250-300 g and in estrus phase. As laboratory parameters: For histopathological examination; Half of the left ovarian tissue was fixed with 10% formaldehyde. Paraffin embedded in blocks. Sections with a thickness of 5 micrometers were taken. Sections were stained with hematoxylin & eosin. The preparations were examined under light microscopy, Sapmaz et al. It was evaluated with the ovarian follicle reserve scale (number) in which the. As biochemical parameters; Half of the ovarian tissue was stored in aluminum foil and the serum of the blood samples was stored in epandiform tubes at -80 °C. TAS (mmol Ascorbic Acid Eqivalent / ml), TOS (mmol H2O2 Eqivalent / ml), Total Thiol (µM), Native Thiol (µM) and Disulfide (µM) were measured as oxidant-antioxidant system markers in the serum of the ovarian tissue stored in aluminum foil. At the end of the study, sacrification was performed by taking blood from the heart of the rats.