Aile danışmanlığı alanında çalışan uzmanların bu alana ilişkin görüş ve önerileri
Views and suggestions of experts working in the field on the family counselling
  1. Tez No: 474442
  2. Yazar: ASİME ŞABANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma Türkiye'de Ankara ili örnek alınarak ASPB'na bağlı merkezlerde çalışan aile danışmanı uzmanlarının Türkiye'deki aile danışmanlığına ilişkin görüşlerini ve önerilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma niceliksel bir çalışma olup tarama modeliyle yapılandırılmıştır. Ankara ilindeki aile danışmanları ile iletişime geçilmiş, kartopu örneklem yöntemi uygulanarak daha sonra İzmir, İstanbul, Konya ve Adana'da çalışan aile danışmanları araştırmaya dahil edilmiştir. Geliştirilen anket formunun geçerliğini belirlemek amacıyla profosyonel olarak aile danışmanlığı yapan ve gönüllü 5 aile danışmanı ile pilot çalışma yapılmıştır. Bu süreçte profosyonel uygulamacıların önerileri dikkate alınarak anket soruları revize edilmiştir. Anket formları katılımcılara bizzat araştırmacı tarafından gönülülük ilkesine dayalı olarak yaklaşık 15-20 dakikada yüz-yüze görüşülerek toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Science) istatistik paket programına girilmiş ve istatistiksel analizler bu program kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Açık uçlu sorular Microsoft Excel aracılığı ile üst kategorilerle birleştirilmiş ve bu kategorilerin örneklem içindeki yüzdeleri rapor edilmiştir. Araştırma sonucunda aile danışmanlığı alanında çalışan uzmanlar bu alanda eğitim içeriğinin geliştirilmesi, eğitim aldıklarında sürecin süpervizörler tarafından iyi takip edilmesi, kapsamlı olması ve süpervizyon saat sayısının artırılması gerektiğini belirtmişlerdir. Ayrıca topluma dair bilinçlendirme çalışmalarının yapılması, evlilik öncesi ve boşanma gibi durumlarda aile danışmanlığının zorunlu hale getirilmesi gerektiği gibi önerilerde de bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by taking as an example the opinions and recommendations of family counselors working in affiliated centers of the Ministry of Family and Social Policies, in Ankara, Turkey. The purpose of this research is to investigate the opinions and recommendations of family counselors' about this field The intention of that study is to investigate professional competencies, the trainings and the courses they have taken, their professional qualifications, the problems they have encountered, the problems of the clients and the techniques they have developed for such problems and thus their recommendations in the context of their expertise. The study was a quantitative study and structured with the survey model, by applying snow ball sampling method through the communication with family consultants in Ankara and Izmir, Istanbul, Konya and Adana. A pilot study was conducted with 5 volunteer family counselors who professionally conducted Family Counseling in order to determine their validity and function of the questionnaire. In this process, survey questions were revised considering the proposals of professional counselors. The interview forms were filled by the researcher herself for about 15-20 minutes via face-to-face interview based on the volunteer principle. Then the data were entered into the SPSS (23.0) (Statistical Package for Social Science) program and statistical analyzes were carried out in this program. Open-ended questions were merged into the top categories via Microsoft Excel and percentages of these categories in the sample were reported. As a result of the research, it is suggested that the experts working in the field of family counseling should improve the content of the training in this field, they should be well monitored by the supervisors during the training, the trainings should be comprehensive and the number of supervision hours should increase, awareness raising activities for society should be carried out and family counseling in case of marriage and divorce should be compulsory.