Malul terör gazilerinin sosyal destek ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of social support and quality of life in disabled terror veterans
  1. Tez No: 474449
  2. Yazar: MEHMET BAŞCILLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı malul terör gazilerinin sosyal destek ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesidir. Malul terör gazisinin psikososyal yönden güçlenmesi ve sosyal işlevselliğini yeniden sağlayabilmesi, sosyal destek sistemleriyle hayata sımsıkı tutunabilmesi ve yaşam kalitesinin arzulanan seviyeye ulaşması ile mümkün olabilir. Araştırmada nicel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırma örneklemi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin Adana, Ankara Etimesgut, Balıkesir, Bursa, Düzce, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul Avrupa Yakası, Konya, Samsun şubelerine kayıtlı, çalışmaya katılım için gönüllü malul terör gazilerinden oluşmaktadır. Malul terör gazilerinin sosyo-demografik özelliklerini ortaya koymak için araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-demografik Form, yaşam kalitesini ortaya koymak için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR), algılanan sosyal destek düzeylerinin incelenmesi için Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) kullanılmıştır. Katılımcılara soru formları elektronik posta yoluyla gönderilmiş ve 227 malul terör gazisinden gelen yanıtlar değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 20 (Statistical Package for the Social Sciences) adlı bilgisayar programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları dört ana başlık altında ele alınmıştır. Malul terör gazileri genellikle orta yaşta, çekirdek aileye sahip, düzenli bir işte çalışan, mermi veya mayın etkisiyle yaralanmış, kendine ait evde yaşayan, ortopedik yaralı, eş veya anne desteği alan bireylerden oluşmaktadır. Malul terör gazilerinin yaşam kalitesinin bedensel, ruhsal, sosyal ve çevresel alt boyutlarının tamamının arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal desteğin aile, arkadaş, özel insan alt boyutları ve sosyal destek toplam puanlarının tamamının arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal destek, sosyal desteğin alt boyutları ve yaşam kalitesinin alt boyutlarının tamamının arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Malul terör gazilerinin algılanan sosyal destek düzeylerinin artmasıyla beraber yaşam kalitesi de artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the social support and quality of life of the terror veterans with disabilities. The empowerment of the terror veterans from the psychosocial aspect and restoring social functioning can be achieved through the social support system by ensuring the quality of life to the optimal level. Quantitative method was used in the research. The study sample consists of voluntary terror veterans with disabilities registered to the Adana, Ankara Etimesgut, Balikesir, Bursa, Düzce, Diyarbakir, Eskişehir, Istanbul European Side, Konya, Samsun branches of the Turkish War Veterans, Martyr Widows and Orphans Association. The socio-demographic form was prepared by the researcher to reveal the socio-demographic characteristics of the disabled terror veterans. The World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form Turkish Version (WHOQOL-BREF-TR) was used to assess the quality of life level of disabled terror veterans. Perceived Social Support Scale (MSPSS) was used to assess the perceived social support of the veterans. Questionnaires were sent by e-mail, and responses from 227 disabled terror veterans were assessed. The collected data were analyzed by a computer program called IBM SPSS Statistics 20 (Statistical Package for the Social Sciences). The research findings were covered under four main headlines. Disabled terror veterans are usually middle-aged individuals with a nuclear family, working at a regular job, injured by bullets or mines, living in their own home, orthopedically injured and receiving spousal or parental support. There was a significant correlation among the physical, mental, social and environmental sub-dimensions of the quality of life of the disabled terror veterans. There is a meaningful correlation among the social support family, friends, special human sub-dimensions and the total scores of social supports. There is a significant correlation between sub-dimensions of social support and all sub-dimensions of quality of life. The quality of life also optimizes with the increase in perceived social support levels of the disabled terror veterans.