Preparation of aerogel catalysts using supercritical drying and comparison of their properties with xerogels
Aerojel katalizörlerinin süperkritik kurutma yöntemiyle hazırlanması ve özelliklerinin zerojellerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 47445
  2. Yazar: Z. ÖZLEM KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERMİN G. GÜNOL, PROF.DR. BAHATTİN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Düşük yoğunluklu ve çok gözenekli NiO/Al203 aerojel (aerogel) katalizörlerinin hazırlanışı için yeni bir metod geliştirilmiştir. Metod, alkojellerin sol-jel yöntemiyle hazırlanmasını ve süperkritik koşullarda karbon dioksit ile kurutulmasını içermektedir. Sol-jel prosesi sıvı (genellikle kolloidal) bir sistemin katı (jel) hale dönüşümü olaylarını kapsamaktadır. Bu çalışmada, sek-butanolde çöktürülmüş alüminyum sek-butilat ile metanolde çöktürülmüş nikel asetat solüsyonlan alkojel verebilmek için hidroliz edilip, yoğunkştirnmıştır. Daha sonra, geliştirilen yeni kurutma yöntemi alkojelin içinde olduğu sisteme başarıyla uygulanmıştır. Alkojel sistemine deneye başlamadan önce karbon dioksit ile basmç uygulanmış, ve j elin gözeneklerinde bulunan sıvı, gözeneklerin çökmesini önlemek amacıyla süperkritik koşullarda alınmıştır. Bu çalışmada, karbon dioksit (etkileşimsiz ve soy gazlara karşılık olarak) süperkritik koşullarda alkol üzerindeki çözücülük gücünden dolayı sisteme basmç uygulamak için tercih edilmiştir. Ayrıca sıcaklığın, başlangıç basıncının, basmç boşaltma hızmın, ısıtma hızının ve su miktarının aerojellerin yoğunluk ve gözenek yapılarına etkilerini anlamak için de süperkritik kurutma yöntemi deneyleri yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda 0.058 ile 0.165 g/ml arasında değişen düşük yoğunlukta NİO/AI2O3 aerojelleri elde edilmiş, buna karşılık alışılmış hava ve vakumda kurutma yöntemleriyle hazırlanan zerojeller (xerogel) 0.740 ve 1.165 g/ml arasında yoğunluklarda üretilebilmişlerdir. Süperkritik olarak hazırlanan aerojellerin ayrıca çok gözenekli bir yapıya da sahip oldukları görülmüştür. Gözenek yapılan, yüzey özellikleri Elektron Tarama Mikroskopu (Scanning Electron Microscope) ile incelenmiş, nikelin alüminyuma ağırlık oranları Enerji Dispersif Spektrometresi (Energy Dispersive Spectrometer) ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A new method for the preparation of NiO/Al203 aerogel catalysts with low densities and high porosities was developed. The method includes preparation of alcogels by sol-gel process and their drying under supercritical conditions with carbon dioxide. The sol-gel process includes the transition of a system from a liquid (mostly colloidal) into a solid (gel) phase. Sols of aluminum sec-butylate dissolved in sec-butanol and nickel acetate dissolved in methanol were hydroryzed and condensed to yield an alcogeL The new drying method was then successfully applied to the system containing the alcogeL The alcogel system was pressurized with carbon dioxide prior to the experiment and the liquid within the pores of the alcogel was evacuated under supercritical conditions to prevent shrinkage of the pores. In this study, carbon dioxide (as opposed to non-interactive and inert gases) was preferred to pressurize the system, due to its solvent power on alcohols at supercritical conditions. The supercritical drying experiments were carried out also to study the effects of temperature, initial pressure, depressurizing rate, heating rate and water content on the bulk density and porous structure of the aerogels. As a result of the study, NiO/Al203 aerogels with very low bulk densities, ranging from 0.058 to 0.195 g/ml, were obtained whereas the xerogels prepared by conventional air and vacuum drying had densities between 0.740 and 1.165 g/ml respectively. The supercriticalry dried aerogels also had very porous structures. The porous structures, and surface characteristics were analyzed by the Scanning Electron Microscope and nickel to aluminum ratios were determined by Energy Dispersive Spectrometer.