Preparation and characterization of supported metal catalysts by sol-gel method
Metal katalistlerin sol-jel metodu ile hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 50561
  2. Yazar: ZEYNEP TOSYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERMİN SUNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Metal oksit katalistleri, NİO/AI2O3» sol-jel tekniği kullanılarak hazırlandı. Süperkritik kurutma metodu kullanılarak da kurutuldu. Bu prosedür birkaç değişik sıcaklık ve basınç kullanılarak uygulandı. Aerojellerin yanında hava ve vakum kurutması uygulanarak yapılan zerojeller de kimyasal ve fiziksel özelliklerin kıyaslanması açısından denendi. Katalistler ısının yüzey alanındaki etkisini görmek amacıyla kalsine edildi.Autoclave'da kurutulan aerojellerin tümü KBr ile karıştırıldı ve Fourier infrared spectrometresi kullanılarak FTIR ölçümleri yapıldı. Aerojellerin yüzey alanları nitrojenle tek~nokta BET metodu kullanılarak ölçüldü. Bu çalışmanın sonucunda, yoğunlukları 0.0797 ile 0.112 g/ml arasında değişen düşük yoğunluklu NİO/AI2O3 aerojelleri ve atmosferik basınçta ve vakum altında kurutulan yoğunlukları sırasıyla 0.832 ve 1.2613 g/ml olan zerojeller elde edildi. Bazılarının yüzey alanları ve CO2 hidrojenasyon aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Metal oxide catalysts, NİO/AI2O3, are prepared by the sol-gel technique. These catalysts are dried in an autoclave supercritically. This procedure is carried out at several temperatures and initial carbon dioxide pressures. Along with aerogels, xerogels of this catalyst has also been produced through air drying to facilitate comparison of their chemical and physical properties. Catalysts are calcined to evaluate the effect of heat treatment on properties such as the surface area. Each sample of the autoclave dried aerogels was mixed with KBr and infrared (BR.) spectra was subsequently obtained using a Fourier transform IR Spectrometer (FTIR). The specific surface areas of the aerogels were measured by the single point BET method with nitrogen. As a result of this study, NİO/AI2O3 aerogels with very low bulk densities, ranging from 0.0797 to 0. 1 12 g/ml, were obtained whereas the xerogels prepared by conventional air and vacuum drying had densities between 0.832 and 1.2613 g/ml respectively. Surface areas and CO2 hydrogenation activities are examined for some of them.