Diyabette bitkisel ve diğer doğal tedavi yöntemlerinin kullanımı 'Retrospektif anket çalışması'
The use of herbal and other natural therapies in diabetes 'A retrospective survey study'
- Tez No: 474453
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRMIZIBEKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma ile diyabet hastaları tarafından kullanılan bitkisel ve diğer doğal tedavi yöntemlerinin yaygınlığının ve türünün, bu tedavi yöntemlerine dair bilgi kaynaklarının, hastaların bu yöntemleri kullanmaya yönelmelerinin temel nedenlerinin ve kullanımlarını sağlık personeline bildirme oranlarının araştırılması amaçlanmıştır. İstanbul, Anadolu Yakası'nda yer alan özel bir tıp merkezinin beslenme ve diyet polikliniğine ayaktan başvuran 110 diyabet hastasının (yaş ort: 60,4±13,4 (18-87 yıl), E/K 53/57) katıldığı bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistik analizi SPSS 15.0 Windows programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda, tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarının bitkisel ve diğer doğal tedavi yöntemlerini kullanım oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,037). Tip 2 diyabet hastalarının kullanıp devam etme oranının tip 1 diyabetlilere kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the prevalence and type of herbal and other natural therapies used by patients with diabetes, the sources of information related to these therapies, the main reasons why patients tend to use them and the rates of usage declaration to the healthcare professionals. A questionnaire was conducted with 110 diabetic outpatients (mean age: 60,4±13,4 (18-87 years), M/F=53/57) attending to the nutrition and dietetics department of a private medical center located in İstanbul, Anatolian Side. SPSS 15.0 for Windows was used for statistical analysis of data. It was concluded that there is a statistically difference in the prevalence of the use of herbal and other natural therapies between the patents with type 1 and type 2 diabetes (p=0,037). The prevalence of use-continuation of patients with type 2 diabetes is higher when compared to type 1diabetes.