Prematüre bebeği yenidoğan yoğun bakımda yatan annelerde anne bebek bağlanması ve ilişkili faktörler
Maternal infant attachment and related factors in mothers stay in nicu of premature infant
  1. Tez No: 503931
  2. Yazar: MERYEM EREN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematüre bebeklerin annelerinde anne bebek bağlanması ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Haziran 2017-Kasım 2017 tarihleri arasında Konya İl Merkezinde bulunan üç üniversite hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde postnatal yaşı en az 30 günlük olan prematüre bebeklerin anneleri oluşturdu. Araştırmanın örneklemi, evreni bilinmeyen örneklem formülü ile hesaplandı ve örneklem grubu 127 bebek annesinden oluştu (n:127). Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Yenidoğan Bilgi Formu, anneye ait Anket Formu ve anne-bebek bağlılığını değerlendirmek amacıyla“Maternal Bağlanma Ölçeği”(MBÖ) kullanıldı. Araştırmanın bağımlı değişkenini MBÖ parametreleri, bağımsız değişkenini ise anneye ve bebeğe ait özellikleri belirlemek amacıyla geliştirilen sorular oluşturdu. Veriler bilgisayarda skewness, kurtosisdeğerleri, Kolmogorov-Smirnow testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, ileri analizi Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi, çoklu regresyon ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study to maternal ınfant attachment and related factors in mothers stay in NICU of premature ınfant. The universe of the study consisted of mothers of premature infants whose postnatal age was at least 30 days in neonatal intensive care units of three university hospitals located in Konya City Center between June 2017 and November 2017. The sample of the study was calculated from the universe unknown sample formula and the sample group consisted of 127 baby mothers (n: 127). In the collection of the data, the“Newborn Information Form”developed by the researcher, the Maternal Questionnaire Form and the“Maternal Attachment Inventory”(MAI) were used to evaluate the mother-infant attachment. The dependent variables of the study were the MAI parameters and the independent variables were the questions developed to determine the characteristics of the mother and baby. The data were analyzed by skewness, kurtosis values, Kolmogorov-Smirnow test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Bonferroni corrected Mann Whitney U test, multiple regression.