Molecular modeling and activity studies of the compounds active on the Escherichia Coli and Staphylococcus Aureus DNA gyrase B ATPase active site
Escherichia Coli ve Staphylococcus Aureus DNA Giraz B ATPaz aktif sitesinde etkin olan bileşenlerin moleküler modelleme ve aktivite çalışmaları
  1. Tez No: 474462
  2. Yazar: GÜRMEN KAYNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARKIN BERK, PROF. DR. Dilek DEMİR EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yeni ligandların tasarlanmasında, HTVS (Yüksek çıktılı sanal tarama teknikleri, High Throughput Virtual Screening), docking gibi bilgisayar gerektiren metod ve algoritmalar yanısıra, ROC eğrileri (alıcı işletim karakteristik eğrileri, Receiver Operating Characteristic curves) gibi istatistiksel yöntemlerin kullanılması günümüz popüler yöntemleri arasındadır. Genelde, bu yöntemlerin kullanılabilmesi için etkileşmeyi incelemeye olanak verecek ligand ile beraber kristallendirilmiş makromolekül yapısının X-Ray kristalografik datası veya homoloji modeli bulunmalıdır. Antimikrobial tedavide DNA giraz enziminin inhibe edilmesine dayalı moleküllerin geliştirilmesi özellikle Escherichia coli (E. coli) ve S. aureus (S. aureus) gibi bir taraftan Gram-/Gram+ ayrımına sahip, diğer taraftan çoklu ilaç rezistansına sahip mikroorganizmalarin alternatif klinik tedavisi açısından önemlidir. Son yıllarda yayınlanan E. coli ve S. aureus DNA Giraz B (Pdb id:3G7B ve 3G7E) yöresine ait kristalografi bilgileri, gram+/- selektif inhibitör bileşiklerin belirlenmesinde, bilgisayar kullanıma dayalı ilaç araştırma yöntemlerini kullanma olanağı vermiştir. E. coli ve S. aureus DNA Giraz B kristalografik verileri yardımıyla aktif yöre amino asit-ligand etkileşimlerini inceleyip, bu etkileşimleri DNA Giraz B ATPaz inhibitorlerine ait literatür verileriyle karşılaştırdığımızda, etkileşimde seçicilik açısından bazı su moleküllerinin etkin katkısının olduğu belirledik. Bu çalışmada, ilk olarak ZINC veri bankasından elde edilen 5000 ve 50000 bileşiğe, bu yöreye etkinlikleri kanıtlanmış bileşiklerin katımıyla, zenginleştirilmiş deneme ve test setleri oluşturulmuştur. Daha sonra su moleküllerinin etkileşmeye olası katkı modelleri gözönüne alınarak E. coli ve S. aureus DNA giraz B ATPaz kristalografik verileri yardımıyla aktif yöreler HTVS yöntemi kullanılarak deneme setinde taranmış, elde edilen docking skorları ROC eğrileri yöntemiyle değerlendirilmiş ve etkin etkileşim kalıpları saptanmıştır. Bu etki kalıpları, test seti üzerinde aynı yöntemlerle tarandığında, en yüksek skor alan 20 molekülün mikroorganizmalar arası selektivite ve etkinlik düzeyleri, in-vitro E. coli ve S. aureus jel tabanlı Supercoiling testleri yardımıyla novobiyosin standardına karşı belirlenmiştir. Aktivite değerlendirmesinde, en yüksek skoru alan N'-(1-naftilkarbonil)-2,1,3-benzotiyadiazol-5-karbohidrazit yapısı E. coli ve S. aureus DNA gyrase B ATPaz ları arasında selektif inhibisyonu gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
For the design of new ligands, the use of computational methods and algorithms, such as HTVS (High Throughput Virtual Screening), docking-scoring and statistical methods such as ROC curves (Receiver Operating Characteristic curves) are among the popular methods used today. Generally, to use these methods, there must be X-Ray crystallography data or a homology model presenting macromolecule and ligand structures to study interactions. In alternative antimicrobial clinical treatment, the development of molecules based on DNA gyrase enzyme inhibition is important in cases such as Escherichia coli (E. coli) and Staphylococcus aureus (S. aureus) which not only have Gram - / Gram + distinction but also multiple drug resistance. Recently published information regarding E. coli and S. aureus, crystallographic data of DNA gyrase B (PDB id: 3G7E and 3G7B) give us an opportinity to use the methods of computer usage-based drug research in determining gram +/- selective inhibitor compounds. When we investigated the amino acid-ligand interactions of both E. coli and S. aureus, DNA gyrase B active sites with the help of crystallographic data and compared these interactions with the previous literature belong to DNA gyrase B ATPase inhibitors, we determined that some of the water molecules have major impact during these interactions in terms of selectivity. In this study, first, trial and test sets were prepared by consequent enrichment of the 5000 and 50000 ZINC databases with known E. coli and S. aureus DNA GyrB ATPase inihibitor molecules. Then, the trial set was evaluated, considering the contribution of water moleculoes on interactions, the trial set was screened on the active site of the ATPase E. coli and S. aureus DNA gyrases using crystallographic data and a HTVS method. The analysis of subset docking score led to the identification of novel interaction patterns. When these interaction paterns were screen over the test set similarly, 20 maximum scored compounds were determined and further tested against novobiocin standard with gel based E. coli and S. aureus. supercoiling assays, their activity and selectivity. The highest scoring N'-(1-naphthylcarbonyl)-2,1,3-benzothiadiazole-5-carbo-hydrazide structure showed a selective inhibition tword E. coli and S. aureus DNA gyrase B ATPases.