Serebral palsili çocukların kaba motor ve fonksiyonel seviyeleri ile pulmoner kapasite arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between gross motor and functional levels and pulmonary capacity in children with cerebral palsy
- Tez No: 474466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Serebral palsili(SP) çocukların kaba motor seviyeleri ve fonksiyonel seviyeleri ile pulmoner kapasite arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya, İstanbul'da bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden, 50 serebral palsili çocuk (26 erkek, 24 kız) ve bu çocukların 30 sağlıklı kardeşleri (16 kız, 14 erkek) dahil edildi. Serebral Palsili çocukların yaş ortalaması 9±2,79 yıl, boy ortalaması 126,26±20,09 ve kilo ortalaması 33,58±14,40'tır. Sağlıklı çocukların olduğu grupta ise yaş ortalaması 9,40±2,12, boy ortalaması 127,37±21,9 ve kilo ortalaması 33,40±8,98dir. Yaş, boy, kilo açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. (p>0,05) Hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Olgular Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemine (KMFSS) ve serebral palsi tiplerine göre sınıflandırıldı. Fonksiyonel seviye Pediyatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (WeeFIM) ile değerlendirildi. Pulmoner kapasite ölçümü için SpiroAnalyzer ST-75 spirometre kullanıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre, Serebral Palsi grubu içinde KMFSS ve WeeFIM ölçekleri değerleri karşılaştırıldı ve aralarında korelasyon bulundu. ( p ≤. 0.01 ) Serebral palsili çocuklar ile sağlıklı çocukların solunum parametreleri karşılaştırıldı, VC, FVC, FEV1, FEV1/FVC, MEF75, MEF50 ve MEF25 değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to asses the impact of gross motor development level and functional level of children with Cp on pulmonary capacity. 50 children with cerebral palsy (26 males, 24 females) who treated at a special education and rehabilitation center and 30 healthy siblings (16 females, 14 males) were included in this study. The mean age of children with cerebral palsy was 9 ± 2.79 years, the height average was 126.26 ± 20.09 and the weight average was 33.58 ± 14.44. In the group with healthy children, the age average was 9,40 ± 2,12, the height average was 127,37 ± 21,9 and the weight average was 33,40 ± 8,98. There was no statistically significant difference between two groups in terms of age, height and weight. (p > 0.05) The demographic characteristics of the patients were recorded. The cases were classified according to the Gross Motor Function Classification System (KMFSS) and cerebral palsy types. The functional level was assessed with the Pediatric Functional Independence Measure (WeeFIM). SpiroAnalyzer ST-75 spirometer was used for pulmonary capacity measuring. The results of show that; KMFSS and WeeFIM scales were compared and there were correlation between them. ( p ≤. 0.01 ) Respiratory parameters of children with cerebral palsy and healthy children were compared and there were statistically significant differences between VC, FVC, FEV1, FEV1/FVC, MEF75, MEF50 ve MEF25.