Oral implantoloji pratiğine bağlı tıbbi uygulama hatası iddiası ile adli tıp kurumu'nda değerlendirilen olguların incelenmesi: Retrospektif bir çalışma
Evaluation of the cases assessed in council of forensic medicine with the claim of medical malpractice due to oral implantology practice: A retrospective study.
- Tez No: 474467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN CEM DİLEK, DOÇ. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bekcan, M. (2017). Oral İmplantoloji Pratiğine Bağlı Tıbbi Uygulama Hatası İddiası ile Adli Tıp Kurumu'nda Değerlendirilen Olguların İncelenmesi: Retrospektif Bir Çalışma. Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Oral İmplantoloji Anabilim Dalı, Master Tezi, İstanbul. Kliniklerde, implant üstü protezlere olan talepteki önemli yükselmeye bağlı olarak bu tedavilerle ilişkili otoritelere ulaşan şikayetlerin oranında da yükselme görülmektedir. Bu çalışmada, oral implantoloji pratiğine bağlı tıbbi uygulama hatası iddiası ile Adli Tıp Kurumu'nda değerlendirilen olguların incelenmesi yapılmıştır. Adli Tıp Kurumu Bilim Kurulu'na yapılan müracaatın onayı ardından 2005-2014 yılları arasındaki malpraktis dosyalar tarandı ve 40 implant dosyası elde edildi. Yapılan literatür araştırmasının ardından konu ile ilgili parametreler elde edildi. İlgili yıllarda Adli Tıp Kurumu'na yansıyan dosyaların, diş hekimlerinin demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim), hasta yaşı, hasta cinsiyeti, olguların coğrafi bölgelere göre dağılımı, yargı makamlarına göre dağılımı, diş patolojisi dışında başka patoloji varlığı, uygulanan tedavinin ağız lokalizasyonu, tedavinin nerede uygulandığı, kusur varlığı, karar verilememe nedeni, kusurun niteliği, şikayete sebebiyet veren gerekçeler, onam alınıp alınmadığı, farklı bilirkişi görüşü olup olmadığı, diğer bilirkişi raporlarıyla farkı parametrelerine uygun olarak değerlendirilmesinin ardından hazırlanan parametreleri içeren excel tablosuna veriler girildi. Çalışmada istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (NSCC LLC, Kaysville, Utah, USA) program kullanıldı. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, sıklık ve oran) kullanıldı. Sonuç olarak dişhekimlerinin operasyon öncesi diagnoz ve planlamaya en az implant cerrahisi kadar önem vermeleri gerektiği ve implant alanında yapılacak tüm işlemlere en başından sonuna kadar büyük bir profesyonellikle eğilmeleri gerektiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Bekcan, M. (2017). Evaluation of the Cases Assessed in Council of Forensic Medicine With The Claim of Medical Malpractice Due To Oral Implantology Practice: A Retrospective Study. Yeditepe University, Faculty of Dentistry, Department of Oral Implantology, MSc Thesis, İstanbul. There is a significantly increased demand for prosthetics on implants in clinics and related to this kind of treatment, the number of malpractice files referred to authoroties got higher ratios. This study was conducted to evaluate the cases assessed in Council of Forensic Medicine with the claim of medical malpractice due to oral implantology practice. After referring to Council of Forensic Medicine and obtaining consent from the Academic Board of Council of Forensic Medicine, all the files between 2005-2014 reviewed from the archieve. In our study, to evaluate and categorize oral implantology related files, the recods of 40 cases (27.5% men and 72.5% women M/W=11/29) assessed through the parameters of demographic features of dentist (age, sex, educational level) and also age and sex of the patient, treatment year, file year, geographical region, judicial authority, existance of pathologies out of oral region, oral localization of the treatment, treatment place, existance of malpractice, the reason for not deciding, the reason of malpractice, main cause of claim, existance of other expert report, difference between the other expert report, consent form.All the parameters are reported on excel programme.In this descriptive, retrospektive study to assess main causes for claims, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (NSCC LLC, Kaysville, Utah, USA) program used for statistical analysis. And guring the evaluation of the study data, descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency and ratio) are used. In conclusion, the mechanism of malpractice and complicatins related to implant dentistry should alert dentists to dedicate enougf time and attention on preoperative diagnosis and prosthetic planning as well as implant placement surgery. Practitioners need greater professionalism during implant treatment from the beginning till the end.