Hemşirelerin mizah tarzları ile stres düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between stres levels of nurses with a style of humor
- Tez No: 474468
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş: İnsanların genetik kodları gibi sahip oldukları mizah tarzları da farklılık göstermektedir. Farklı mizah tarzı ve karaktere sahip olma durumuna göre, olaylar karşısında bireylerin gösterdiği tepki ve stres düzeyi de farklılaşmaktadır. Amaç: Bu araştırma, tüm birimlerde çalışan hemşirelerin mizah tarzları ile stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini İstanbul'da özel bir vakıf üniversite hastanesinin tüm birimlerinde 17.02.2016 – 30.12.2016 tarihleri arasında çalışan 120 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formu, Mizah Tarzları Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To identify the relationship between nurses' humour style and stress level. Introduction: People's humour styles shows difference like their genetic codes. According to various humour style and character, person's reactions and level of stres changes oppose to the incidents. Aim: This research is achieved to identify the relationship between nurses' stres level and their humour styles who work in all units. Material and Method: This research's example was made by 120 nurses who work in a special foundation university hospital in Istanbul in all units between the dates 17.02.2016-30.12.2016. In the process of gathering data , data collecting form which is prepared by researcher, Humor Styles Scale and Perceived Stress Scale was used.