Studies on herbal dye formulations
Bitkisel boya formülasyonları üzerinde çalışmalar
- Tez No: 474469
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA, YRD. DOÇ. DR. GÜLENGÜL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kozmetoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada değişik bitki ekstreleriyle geliştirilen yeni formülasyonlar farklı saç tellerine uygulanarak etkinliği in vitro metotlarla değerlendirilmiştir. Bu amaçla, seçilen bitkilerin toz edilmiş çiçek ve yaprak kısımlarından hazırlanan hava civa kökü, ceviz kabuğu, kara bamya çiçeği, kına yaprakları su ekstreleri yalnız ve farklı kombinasyonları şeklinde çeşitli renkler elde edilmek üzere hazırlanmıştır. Doğal ve sentetik boyaların saçtaki performansı ışık mikroskobu, taramalı elektron mikroskobu, mekanik gücün ölçülmesi (Instron cihazıyla), formülasyon çalışması ve mikrobiyal güvenlik testi gibi yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bu çalışmada kullanılan saç örnekleri doğal beyaz, kahverengi, sarı (NW, NB, NY) şeklinde kodlanmıştır. Boyalı saçlar sırasıyla kahverengi, sarı, kırmızı saçlar (SB, SY ve SR) şeklinde kodlanmıştır. Son olarak bitki ekstreleri ve onların başarılı kombinasyonlarından yeniden yapılandırılan toz şeklinde bitkisel boya formulasyonu geliştirilmiştir. Bitki ekstrelerinden hazırlanan doğal saç boyaları aşağıda tanımlanan bazı metotlarla değerlendirilmiştir. İlk olarak, ekstrelerin saçlar üzerindeki performansı ve renk değişimleri belirli zaman aralığında 30 gün boyunca çalışılmıştır. Saçın kütikül tabakası sentetik ve doğal saç boyalarının etkinliği karşılaştırılmak üzere ışık mikroskobuyla gözlemlenmiştir. Saç boyasının kalıcılığı ve gücü çıplak gözle ve ışık mikroskobuyla saçların şampuanla birkaç kez yıkaması ve kurutulmasını takiben incelenmiştir. Bitki ekstreleri ve sentetik boyalarla işlem görmüş saç ve doğal saçlarla mekanik güç ve uzama Instron cihazıyla değerlendirlmiştir. Ayrıca, taramalı elektron mikroskobuyla ve kamera ile alınan fotoğraflarla boya ile işlem görmüş ve doğal saç tellerinin yüzeysel görünümü ve çapındaki değişiklikleri gözlemlenmiştir. Son olarak, sadece bitkisel boya ekstrelerinin formülasyonuna farmakopedeki mikrobiyal güvenlik testi(USP 30 - NF 25) uygulanmıştır. Tüm boya ekstreleri yapılan mikrobiyal güvenlik testine uygun bulunmuştur. En belirgin değişiklik tüm saç tiplerine uygulanan ceviz ve kına karışımlarından elde edilmiştir. Sentetik boya uygulanmış saçın kütikülünde (özellikle işlem görmüş sarı saça sentetik boya uygulanmış saçta) hasar ortaya çıktı. Buluşlarımız SEM analiziyle onaylanmıştır. İlerisi için, yeniden yapılandırılan toz şeklinde doğal boya formülasyonumuz etkili, güvenli saç boyası adayı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the performance of newly developed dye formulations with using different herbal extracts on various hair strands. For this purpose first of all, the water extracts were prepared either alone or combinations of various powdered leaves and flowers of dye yielding plants such as Orchanet root (A) (Alkanna tinctoria (L.), Walnut fruit pericarp (W) (Juglans regia L.), Black okra flower calyx (B) (Hibiscus sabdariffa L.), Henna leaves (H) (Lawsonia inermis). These extracts were used to obtain different colors as natural colorants for hair strands. Natural and synthetic dyes performances on hair were assessed by various methods such as Light microscopy, Scanning Electron Microscopy (SEM), measuring mechanical strength (by Instron® tester), formulation study and microbial safety test. Hair strands used in this study were obtained from volunteers who were in different age and gender. The obtained hairs were encoded as natural white, brown, blonde (NW, NB and NY), respectively. They were then treated with dye formulations and were encoded as brown, blonde, red hairs (SB, SY and SR), respectively. Finally, the reconstituted powder form of herbal dye formulation was developed with herbal extracts and their successful combinations. Natural hair dyes provided from herbal extracts were evaluated certain methods as described below. First of all, the extracts were performed to the hair and color changes were examined in certain periods of time (during 30 days). The cuticle layer of the hair was observed by light microscopy in order to compare synthetic and natural hair dyes for efficacy test. The coloring power and stability of dyes were examined by naked eye and light microscopy method after washing the hair with shampoo and drying at several times. The mechanical strength and elongation of treated or natural hair strands which applied dyes from certain plant extracts and synthetic dyes were evaluated by Instron® tensile test device. Superficial appearance and changes in the diameter of the dye treated or natural certain hair strands were also observed by SEM microscopy and taken their photos by camera. Finally, pharmacopeia microbial safety test (USP 30 - NF 25) was performed only to formulation of natural dye extracts. According to sterility results, all formulation of dye extracts met the requirement limit of microbial safety test. The most dramatic color change was observed the combination of Walnut fruit pericarp and Henna extracts (W+H) when apply to all hair type. The cuticle of synthetic dye applied hair (especially blond hair with treated synthetic dye (SY-2)) appeared damage. Our findings were also confirmed with SEM analysis. The resconstitutable powder natural dye formulation could be potentially efficient, safe new hair dye candidate for future.