Radyoterapi gören meme kanseri hastalarında inspiratuar kas eğitimi ve geleneksel egzersizlerin etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of inspiratory muscle training and traditional exercises in patients of breast cancer who received radiotherapy
  1. Tez No: 474471
  2. Yazar: PINAR BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RASMİ MUAMMER, YRD. DOÇ. DR. FİKRET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen malign tümördür ve kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık olarak %30'luk bir kısmını oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalarda meme kanseri tedavisinde kullanılan radyasyonun solunum fonksiyonlarına ve kas kuvvetine olumsuz etkisi gözlemlenmiştir. Radyoterapi gören meme kanseri hastalarında solunum egzersizlerinin etkisi üzerine yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı radyoterapi gören meme kanseri hastalarında, inspiratuar kas eğitiminin ve geleneksel egzersizlerin etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmaya meme kanseri tanısı konmuş ve son altı ay içinde radyoterapi alan 30 hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri ve tıbbi öyküleri kaydedildi. Solunum fonksiyon testleri ve solunum kas kuvveti değerleri ölçüldü. İki gruba ayrılan hastalardan Grup 1'e (n=15) 6 hafta boyunca haftada 5 gün aerobik egzersiz ve 6 hafta süresince haftada 4 gün ilk maksimal inspiratuar basıncının %30'u direncinde inspiratuar kas eğitimi verildi. Grup 2'ye (n=15) 6 hafta boyunca haftada 5 gün aerobik egzersiz ve 6 hafta süresince haftada 4 gün diyafragmatik solunum egzersizleriyle büzük dudak solunumu verildi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malign tumor among women in the world and accounts for about 30% of all cancers in women. In the researches, negative effects on respiratory functions and muscle strength of the radiation treatment have been observed. There are not enough studies on the effects of respiratory exercises in patients with breast cancer who received radiotherapy. The aim of this study is to examine comperatively the effect of inspiratory muscle training (IMT) and traditional exercises in breast cancer patients who are receiving radiotherapy. Thirty breast cancer diagnosed patients, who had received radiotherapy within the last six months were included this study. Patients' demographic characteristics and medical histories were recorded. Pulmonary function tests and respiratory muscle strength were measured. Patients divided into two groups. Group 1 underwent aerobic exercise for 5 days per week and inspiratory muscle training with 30% resistance of the first maximal inspiratory pressure for 4 days per week for 6 weeks. Group 2 underwent aerobic exercise for 5 days per week and diaphraghmatic breathing exercise with pursed lip breathing for 4 days per week for 6 weeks.