An interactive dynamic simulation model of a university management system
Bir üniversite yönetim sisteminin etkileşimli dinamik benzetim modeli
- Tez No: 47450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, tipik bir üniversite yönetim sisteminin akademik cephesiyle ilgili sorunların analiz edilebileceği ve bu sorunları çözmeye yönelik politikaların sınanabileceği bir etkileşimli benzetim oyununun kurulmasıdır. Model, özellikle dinamik ve süreklilik gösteren, uzun vadeli, stratejik üniversite problemleri üzerinde odaklanmıştır. Model, bir üniversitenin üç ana fonksiyonu olan öğretim, araştırma ve projeler hakkında bir dizi perfomans ölçütü hesaplamaktadır. Böyle bir etkileşimli benzetim modelinin kurulması için öncelikle üniversite sisteminin akademik cephesinin bir sistem dinamiği modeli kurulmuştur. Daha sonra, bu model üzerinde bir dizi standart geçerlilik sınama testi yapılmıştır. Geçerlilik testlerinden sonra, modelin sağladığı analiz imkanlarım sınamak üzere bir dizi senaryo deneyi yapılmıştır. Modelin etkileşimli versiyonunu hazırlamak için gerçekleştirilen değişikliklerden sonra oyun arayüzü programlanmıştır. Daha sonra, oyun geçerlilik açısından sınanmış ve öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve öğrencilerden oluşan bir grup oyuncu tarafından oynanmıştır. Son olarak, bu oyuncuların oyun sonuçlan incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Oyuncuların performansları arasındaki farklar değişik akademik önceliklere sahip oyuncuların karar alırken farklı performans ölçütlerini gözönünde bulundurduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to construct an interactive simulation model, on which a range of problems concerning the academic aspects of a university management system can be analyzed and certain policies for overcoming these problems can be tested. More specifically, the model focuses on long-term, strategic university problems that are dynamic and persistent in nature. The model generates numerous performance measures about the three fundamental activities of a university, namely, teaching, research and professional projects. To construct such a game, a system dynamics model of the academic aspects of a university system is built. The model is validated and verified by standard tests. After these tests, some illustrative scenario experiments are done to demonstrate the analysis capabilities of the model. Next, the necessary changes are made on the model to construct the interactive gaming version and the gaming interface is programmed. After the game is validated, it is played by a group of faculty members, teaching assistants and students. Finally, the game results of these players are analyzed and compared. Differences in performances reveal that players with different orientations focus on different performance measures in making decisions