Endokrin bozucu bileşiklerin sığır luteal hücre kültüründeki progesteron sentezi üzerine etkileri
Effects of endocrine disrupting compounds on progesterone secretion by cultured bovine luteal cells
  1. Tez No: 474505
  2. Yazar: RUHİ KABAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARZU YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Endüstriyel ve teknolojik gelişmelerle birlikte, yoğun bir şekilde çevreye yayılan endokrin bozucu bileşikler (EBB), canlıların başta üreme ve gelişme olmak üzere birçok hayati fonksiyonlarını tehdit eder hale gelmiştir. Günlük hayatta kullanılan plastik içerikli birçok ürünün yapısına katılan Bisfenol A (BPA), Dietilheksil Fitalat (DEHP) ve Pentabromlu difenileter 99 (PBDE 99), yaygın bir şekilde kullanılan ve canlıların üreme fizyolojileri üzerine etkilerinin olduğu bilinen EBB'lerdendir. Bu çalışmanın amacı, inek korpus luteumundan elde edilen luteal hücrelerin progesteron sentezi üzerine BPA, DEHP ve PBDE 99'un etkisini araştırmaktır. Çalışmada kullanılan luteal hücreler, mezbahada kesilen sağlıklı ineklerin midluteal dönemdeki ovaryumlarından elde edildi. Korpus luteum enzimatik işlemlerden geçirilerek luteal hücreler ayrıştırıldı. Elde edilen hücreler her kuyucuğa 3x104 canlı hücre olacak şekilde içerisinde 2 mL kültür medyumu bulunan 6 kuyucuklu pleytlere dağıtıldı ve 120 saat inkübe edildi. İnkübasyonun ilk 24 saatinde hücrelerin pleyt tabanına yapışması için yeni doğan buzağı serumu (NCS) dışında hücrelere herhangi bir uygulama yapılmadı. Daha sonra medyum, serum yerine ITS (İnsülin Transferrin, Sodyum Selenit) içeren ve belirli konsantrasyonlarda BPA (1, 3, 10 ve 30 µM), DEHP (1, 3, 10 ve 30 µM) ve PBDE 99 (0.1, 0.3, 1 ve 3 µM) içeren medyumla değiştirilerek, hücreler EBB'lere maruz bırakıldı. İnkübasyonun 96. ve 120. saatinde toplanan medyumlar progesteron ölçümü yapılıncaya kadar -20 °C'de saklandı. Araştırma sonucunda inkübasyonun 96.
Özet (Çeviri)
Along with industrial and technological developments, endocrine disrupting compounds (EDCs), which spread intensely in the environment, have become a threat to many vital functions of living beings, especially reproduction and growth. Bisphenol A (BPA), Diethylhexyl phthalate (DEHP) and Pentabrominated diphenylether 99 (PBDE 99), which are involved in the structure of many products made by plastic used in everyday life, are EDCs that are widely used and known to have effects on the reproductive physiology of living beings. The aim of this study is to investigate the effects of BPA, DEHP and PBDE 99 on progesterone synthesis of bovine luteal cells. Luteal cells used in the study were obtained from the midluteal ovaries of healthy cows slaughtered in the abattoir. Luteal cells were separated from the corpus luteum by enzymatic digestion. The isolated cells were seeded as 3×104 viable cells per well in the six well plates with 2 mL of medium and incubated for 120 hours. In the first 24 hours of incubation, any treatment was made to cells except the NCS to adhesion of cells to the bottom of the plate. Then, the medium was replaced with new medium containing ITS (Insulin Transferrin, Sodium Selenit) instead of NCS and different concentrations of BPA (1, 3, 10 and 30 μM), DEHP (1, 3, 10 and 30 μM) and PBDE 99 (0.1, 0.3, 1 and 3 μM). Media collected at hour 96 and hour 120 of incubation were stored at -20 ° C until progesterone measurement.