Türkiye süper ligi ve TFF 1. ligi takımlarının alt yapılarında çalışan futbol antrenörlerinin zaman yönetimi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of time management levels of football trainers in turkey super lig and TFF 1st levels
  1. Tez No: 474506
  2. Yazar: OSMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖÇALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Zaman yönetimi antrenörlerin takım yönetimi becerilerini sergilemesinde etkileyici rollerden birisidir. Bu çalışma Türkiye Süper Ligi ve TFF 1. Lig alt yapılarında çalışan antrenörlerin zaman yönetimi düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye Süper Lig'inde bulunan Adanaspor, Osmanlıspor, Gençlerbirliği, Trabzonspor, Beşiktaş, Gaziantepspor, Alanyaspor ve TFF 1. Lig'inde bulunan Adana Demirspor, Samsunspor, Eskişehirspor, Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü takımların alt yapılarında çalışan 109 ( n: 109 erkek ) antrenör oluşturmuştur. Çalışmada Britton ve Tesser (1991) tarafından geliştirilmiş, Türkçe 'ye uyarlaması Alay ve Koçak (2002) tarafından yapılmış Zaman Yönetimi Envanteri kullanılmıştır. Ver, analizi için SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, yaş, eğitim düzeyleri, deneyim yılı, gelir durumu, medeni hal, kulüp düzeyi değişkenlerine göre incelendiğinde, gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0.05). Profesyonel futbol oynama/oynamama değişkenine göre, gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
Time management is one of the impressive roles that coaches exhibit in their team management skills. This study was conducted to examine the time management levels of coaches working in Turkish Super League and TFF 1st League sub-structures. The sample of the study is 109 (n: 109 males) working in the sub-structures of Adana Demirspor, Samsunspor, Eskişehirspor, Gazişehir Gaziantep Football Club teams in Adanaspor, Osmanlıspor, Gençlerbirliği, Trabzonspor, Beşiktaş, Gaziantepspor, Alanyaspor and TFF 1st League in Turkey Super League) created a coach. The Time Management Inventory developed by Britton and Tesser (1991) and adapted to Turkish by Alay and Koçak (2002) was used in the study. Ver., SPSS 21 package program was used for analysis. According to the findings of the research, there was no statistically significant difference between the groups when the age, educational level, years of experience, income status, marital status, club level were examined (p> 0.05). There was a statistically significant difference between the groups according to the variation of professional football playing / playing (p 0.05).