Sprinterlere uygulanan 7 haftalık koordinasyon eğitiminin koşu tekniğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the efficiency of the 7 weekly coordination education in the spreading technique
  1. Tez No: 474504
  2. Yazar: TUĞBA PEHLİVAN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sprinterlere uygulanan 7 haftalık koordinasyon eğitiminin koşu tekniğine etkisinin incelenmesi adlı çalışmamızda, 8 kadın ve 12 erkek toplam 20 sprinterin koordinasyon antrenmanlarının koşu tekniğine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan erkek sporcuların yaş ortalamaları 13,75 ±1,71 yıl, kadın sporcuların ise 13,37±2,26 yıl olarak bulunurken boy uzunlukları erkek sporcuların 164,90± 14,10 cm kadın sporcuların 156,43±5,78 cm olarak, vücut ağırlıkları erkek sporcuların 51,03±12,06 kg kadın sporcuların 64,55±5,16 kg olarak bulunmuştur. Sporcuların koordinasyon becerileri için Optojump cihazında 30 metre sürat ve adımlama testi öntest ve son test olarak ölçülmüş ve en iyi değerleri kaydedilmiştir. Verilerin çözümlenmesi için SPSS 17.0 paket programı kullanılarak Wilcoxon analizi uygulanmıştır. Anlamlılık değeri P0,05).
Özet (Çeviri)
In our study of 7-week coordination training applied to sprinters, the effect of 20 sprinter coordination training on running technique was investigated in a total of 8 females and 12 males. The average age of the male athletes constituting the study group was 13,75 ± 1,71 years and that of female athletes was 13,37 ± 2,26 years. The height lengths were 164,90 ± 14,10 cm for male athletes and 156,43 ± 5,78 for female athletes cm, body weights were found as 51,03±12,06 kg for male athletes and 64.55 ± 5.16 kg for female athletes.For the coordination skills of the athletes, the 30 meter speed and step test on the Optojump was measured as pre- and post-test and their best values were recorded. For the analysis of the data, Wilcoxon analysis was applied using the SPSS 17.0 package program. The significance value was taken as P 0,05).