Kronik venöz yetmezliği olan hastalarda fiziksel aktivite düzeyi ve egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity level and exercise capacity in patients with chronic venous insufficiency
  1. Tez No: 474511
  2. Yazar: ELİF SAKIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DAŞKAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kronik venöz yetmezliğin (KVY) klinik belirtileri, fonksiyonel performansla ilişkilidir ve KVY' e sahip hastalarda fiziksel aktivitenin yararları bilinmektedir. Konunun önemine rağmen literatürde bu konuda araştırmalar kısıtlıdır. Bu araştırmanın amacı KVY' e sahip hastalarda submaksimal egzersiz kapasitesi ve fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesidir. Çalışmaya, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi polikliniğine bacak ağrısı şikayeti ile gelip gönüllü olan kişiler katıldı. Bireylerin sosyodemografik ve klinik bilgileri kaydedildi. Bireylerin ağrı şiddetleri görsel analog skala (GAS) ile, submaksimal egzersiz kapasitesi 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile değerlendirildi. Bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) Kısa Formunun Türkçe versiyonu kullanıldı. KVY tanısı konan 51 birey çalışma grubunu, KVY tanısı almaksızın izleme alınan 51 birey ise kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma grubunda aktivite esnasındaki GAS değeri kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksekti (p˂0,05). Kontrol grubunun 6 dakika yürüme testi mesafesi ve % mesafe değerleri çalışma grubundan anlamlı düzeyde daha yüksekti (p˂0,05). İki grup arasında IPAQ toplam puan ve IPAQ yürüme puanı arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark vardı (p˂0,05). Çalışma grubu puanları, kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha düşüktü (p˂0,05). KVY hastalarında egzersiz kapasitesinin azaldığını gösteren bulgularımızın, KVY hastalarında fiziksel aktivite düzeyinin artırılmasına yönelik müdahalelerin planlanmasına yol göstereceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The clinical indication of chronic venous insufficiency (CVI) is related to functional performance and the benefits of physical activity in patients with CVI are known. Despite its importance, the literature is limited in this regard. The aim of this study was to determine submaximal exercise capacity and physical activity level in patients with CVI. Volunteers who came to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital Cardiovascular Surgery polyclinic with complaints of leg pain were participated. Individual sociodemographic and clinical information were recorded. Individuals' pain severity was assessed by visual analogue scale (VAS), submaximal exercise capacity was assessed by 6-minute walk test (6MWT). The Turkish version of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) Short Form was used to assess the level of physical activity of individuals. The study group consisted of 51 individuals who were diagnosed with CVI and the control group consisted of 51 individuals who were monitored without CVI diagnosis. In the study group, the VAS value during the activity was significantly higher than the control group (p˂0,05). The 6-minute walk test (6MWT) distance and distance % values of the control group were significantly higher than the study group (p˂0,05). There was a statistically significant difference between the IPAQ total score and IPAQ walking score in the two groups (p˂0,05). The scores of the study group were significantly lower than the control group (p˂0,05). We believe that our findings, which show reduced exercise capacity in CVI patients, will lead to the planning of interventions to increase the level of physical activity in CVI patients.