Judocularda alt ekstremite kas kuvvetinin anaerobik güç ve kapasite yetileri üzerine etkisinin incelenmesi
Assessing the lower extremity muscle strength's effects on the ability of anaerobic power and capacity in judo athletes
- Tez No: 474512
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Araştırmada, judocularda alt ekstremite kas kuvvetinin anaerobik güç ve kapasite yetileri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, Ankara'da bulunan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde (TOHM) judo branşında 13 – 18 yaş aralığında 10 genç erkek ve 10 genç kadın toplam 20 sporcu oluşturmuştur. Araştırmaya katılan sporcuların ilk olarak antropometrik ölçümleri (boy ve vücut ağırlığı) ikinci olarak 60º/sn ve 240 º/sn hızda izokinetik kuvvet testi (alt ekstremite) daha sonra da wingate anaerobik güç ve kapasite testi (WAnT) yapılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 17.0 programıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiksel analizler sonrasında kadın ve erkek sporcular arasındaki farklılığın araştırılmasında ilişkisiz örneklemler için t-testi, değişkenler arasındaki ilişkinin yordanması için regresyon analizi testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, it's aimed to assess the lower extremity's muscle strength effects on the ability of anaerobic power and capacity. Study group involved 20 young, male and female Ankara Turkey Olympic Preparation Center judo athletes age ranged from 13 to 18. Firstly anthropometric measurements (height and weight) of the study participants, secondly in 60º and 240º/second isokinetic muscle test (lower extremity) and lastly Wingate anerobic power and capacity test (WAnT) was performed. Statistical analysis was performed using SPSS 17.0 program. T test to determine the difference between male and female athletes, regression analysis test to determine the relationship between variables was conducted after descriptive statistical analysis.