Bilateral mandibular gömülü 20 yaş cerrahisi sonrası 2 farklı kinesıo-tape uygulamasının ödem, ağrı ve trısmusa olan etkisinin karşılaştırılması
Comparison of two different kinesio-taping application techniques in effect of pain, trismus and edema after bilateral mandibular third molar surgery
- Tez No: 474542
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı mandibular gömülü 20 yaş cerrahileri sonrası uygulanan kinesiotape bantlarının ağrı, ödem ve trismusa olan etkisini iki farklı tekniği de kıyaslayarak belirlemektir. Materyal Metod: Çalışmamıza bilateral kemik retansiyonlu mandibular üçüncü molar dişi bulunan 60 hasta dahil edildi. Hastalar yeni teknik (B)-klasik teknik (A) (n:30), klasik teknik- kontrol grubu (n:15) ve yeni teknik- kontrol grubu (n:15) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Kinesio-tape bantları tekniklerine uygun şekilde hasta gruplarına uygulanmış, 3. ve 7. günlerde ağrı, ödem, trismus gibi parametreler değerlendirilmiştir. Bulgular: A ve B teknikleri uygulanan hastalarda operasyon sonrası ağrı düzeylerinde 4.ve 5. saatlerde, 1.gün ve genel VAS ortalamalarında B yönteminde ağrı düzeylerinin A yöntemine göre daha düşük olduğu görülmüştür. Ağız açıklıkları ve ödem değerleri ise hem 3. hem de 7. günlerde B tekniğinde daha iyi bulunmuştur. B tekniği ile kontrol grubu karşılaştırıldığında; 1.gün ve genel VAS değerlerinin ortalamaları bantlama uygulanan tarafta daha düşük bulunmuştur. Ağız açıklığı miktarları hem 3. hem de 7. günlerde kinesiotape uygulanan tarafta daha yüksek bulunmuştur. Ödem değerlerinde ise sadece 3.günde bantlama yapılan tarafta daha düşük değerler elde edilmiştir. A tekniği ile kontrol grubu karşılaştırıldığında 6. saat, 2. gün, 1. gün ortalama ve genel ortalama VAS değerleri bantlama yapılan tarafta, kontrol tarafına göre daha düşük bulunmuştur. Ödem değerlerinde ise sadece 3. günde kinesiotape uygulanan grupta daha düşük değerler elde edilmiştir. Sonuçlar: Kinesiotape uygulaması; maksillofasiyal bölge cerrahilerinden sonra ödem, ağrı ve trismusu engellemede kolay, ucuz ve etkin bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study was to compare the clinical effects about pain, edema and trismus of two different kinesiotape technique applied after bilateral mandibular third molar surgery. Material and method: The study group comprised of 60 patients who had bilateral mandibular third molars in symmetrical position. Patients divided into 3 groups called with new technique-classic technique (n:30), new technique- control group (n:15) and classic technique- control group (n:15). Kinesio-tape bands were applied to patient groups in accordance with their appropriate techniques and evaluated about pain, trismus and edema. Results: When we compare of A and B technique; we found that pain level at 4th and 5th hours, 1st day and general VAS levels are lower in B technique. Also the mouth openings and edema values were better at B technique on both 3 and 7 days. When we compare B technique and control group; mean values of 1st day and general VAS values were found lower on the banding side. The amounts of mouth openings were found higher on kinesiotape side both 3rd and 7th day. Edema values were lower on banding side only 3rd day. When we compare of A technique and control; we found that pain level at 6th hour, 1st day, 2nd day and general VAS levels are lower in banding side. Edema values were lower than control side only 3rd day. Conclusion: Kinesio-tape application is an easy, inexpensive and effective technique for prevent pain, trismus and edema after maxillofacial region surgeries