Yer tutucu olarak kullanılan lingual ark apareylerin klinik başarı ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Clinical success and efficiency of the lingual arch appliances used as space maintainer
- Tez No: 474545
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ŞEN TUNÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yer tutucu olarak kullanılan lingual ark (LA) apareylerin etkinlik ve klinik başarısının değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya LA yer tutucu uygulanan 55 çocuk hasta (8,7±0,6 yıl) dahil edilmiştir. İlk aşamada; apareylerin ortalama sağ kalım süresi ve başarısızlık nedenleri incelenmiştir. İkinci aşamada ise; apareyin dişler ve diş arkları üzerine etkisini değerlendirmek için 1 yıl süreyle LA kullanan 21 çocuk hasta, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Değerlendirmede 3-D model analizleri ve panoramik radyograflar üzerindeki ölçümlerden faydalanılmıştır. Sağ kalım sürelerinin belirlenmesinde Kaplan-Meier analizi, çalışma ve kontrol grubu arasındaki farklılıkların karşılaştırmasında ise t-testleri kullanılmıştır. Bulgular: Hastalar ortalama 15,4±6,2 ay süre ile takip edilmiştir. En yaygın başarısızlık sebebi desimantasyon olarak belirlenmiş ve ortalama sağ kalım süresi 6 ay olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the clinical success and efficiency of the lingual arch (LA) appliances used as space maintainers. Material and Methods: A total of 55 pediatric patients (8,7±0,6 years) who applied LA space maintainer were included in this study. In the first part of study, mean survival time of the LA and the reasons of failure were investigated. In the second part, to evaluate the effect of LA on the teeth and dental archs; 21 child patient used LA for 1 year were compared with healthy control group. 3-D model analyzes and measurements on panoramic radiographs were used for comparison. The survival rates of LA was estimated with Kaplan-Meier analysis, and comparison of groups was done using t-tests. Results: Mean follow-up period of patients was 15.4 ± 6.2 months. The most common cause of failure was defined as desimantation and the mean survival time of appliances was found 6 months.