Basketbol antrenörlerinin duygusal emek davranışları ile iletişim becerilerinin incelenmesi
Investigation of the basketball coaches' emotional labor behaviors with communication skills
- Tez No: 474549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİNNUR GEREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yapılan bu araştırmanın temel amacı basketbol antrenörlerinin duygusal emek davranışları ile iletişim becerilerini incelemektir. Araştırma açımlayıcı sıralı karma yöntemle desenlenmiştir. Araştırmada basketbol antrenörlerinin duygusal emek davranışlarını ortaya koymak için Kaya tarafından uyarlanan“duygusal emek ölçeği”, iletişim becerilerini ölçmek için Yılmaz tarafından geliştirilen“iletişim beceri”ölçeği kullanılmıştır. Nicel kısımdan sonra sonuçlar basketbol antrenörleriyle paylaşılarak nitel kısma geçilmiştir. Nitel kısımda araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Araştırmanın nicel kısımdaki örneklem grubunu 281 basketbol antrenörü oluşturmaktadır. Nitel kısmına ait çalışma grubunu ise 12 Dev Adam Okullarına kayıtlı çeşitli kademelerde faaliyet gösteren 25 basketbol antrenörü oluşturmaktadır. Basketbol antrenörlerinin duygusal emek davranışlarının orta düzeyde olduğu (X=3.57), iletişim becerilerinin çok yüksek düzeyde olduğu (X=4.29) görülmektedir. Basketbol antrenörlerinde duygusal emek davranışlarıyla iletişim becerileri arasında orta düzeyde bir ilişkinin olduğu (r=,36) ve duygusal emeğin iletişim becerilerini %18 açıkladığı görülmektedir. Araştırma sonucunda basketbol antrenörlerinde duygusal emek davranışları ile iletişim becerileri arasında pozitif yönde ilişkinin olduğu, duygusal emek davranışlarının iletişim becerilerini yordadığı; duygusal emek davranışlarının takım ruhunun oluşmasında, güven ve sağlıklı iletişimin sağlanmasında önemli olduğu, duygusal emeği zayıflatan etmenlerin yönetici ve aile desteğinin az olması, fiziki imkanların yetersiz olması, emeğin karşılığını alamama gibi faktörlerden kaynaklandığı, duygusal emeğin arttırılmasında iç ve dış faktörlerin olduğu ortaya çıktığı; iletişim engelleri olarak yönetimsel sorunlar, ailelerin egoları ve ilgili mercilerden kaynaklanan birtakım sorunlar olduğu, iletişimin güçlendirilmesi için kişisel eğitim seminerleri, sosyal etkinlikler ve ailelerin sürece dahil edilmesi gibi birtakım adımların atılması gerektiği gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the communication skills of basketball coaches with their emotional labor behavior. The research is designed with an mixed method. In the study,“emotional labor scale”adapted by Kaya and“communication skill”scale developed by Yilmaz were used to measure communication skills in order to reveal emotional labor behavior of basketball coaches. After the quantitative part, the results were shared with basketball coaches and qualitative part was passed. In the qualitative part, a semi-structured interview prepared by the researcher was applied. The sample of the quantitative part of the study inclouded 281 basketball coaches. The working group of the qualitative part constitutes 25 basketball coaches operating at various levels registered to 12 Giant Man Schools. It is seen that basketball coaches' emotional labor behavior is moderate (X = 3.57) and communication skills are very high (X = 4.29). Basketball coaches have a moderate relationship between emotional labor and communication skills (r =, 36) and explained 18% of emotional labor communication skills. As a result of the research, it is found that there is a positive relationship between emotional labor behaviors and communication skills in basketball coaches, emotional labor behaviors predict communication skills; Emotional labor behaviors appeared to be important in the formation of team spirit, in providing confidence and healthy communication, in internal and external factors in emotional labor, factors that weakened emotional labor were caused by factors such as lack of managerial and family support, inadequate physical opportunities, There are some problems as communication obstacles, such as administrative problems, family problems and problems arising from related institutions, personal training seminars for strengthening communication, social activities and the inclusion of families in the process.