Term ve preterm bebeklerin anne sütlerinde bazı biyokimyasal parametrelerin düzeylerinin araştırılması
Invenstigation of mather's breastmilk of term and pretem infants with respect to some biochemical parameters
  1. Tez No: 474557
  2. Yazar: BETÜL ALKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM AYDEMİR ATASEVER, PROF. DR. MUSTAFA ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Term ve Preterm Bebeklerin Anne Sütlerinde Bazı Biyokimyasal Parametrelerin Düzeylerinin Araştırılması Amaç: En uygun protein ve amino asit kompozisyonu nedeniyle, anne sütünün bebeğin en iyi besin kaynağı olduğu düşünülmektedir.İnsan sütünün besin değeri kap-samlı olarak araştırılmış olsa da, serbest aminoasit (SAA) içeriğini açıklayan çok az sayıda yayın yapılmıştır. Çalışmanın amacı, anne sütündeki bazı serbest amino asitler, vitamin B12 ve folat konsantrasyonunu belirlemektir. Materyal ve Metot: Anne sütü, iki farklı laktasyon döneminden (kolostral ve geçiş sütü) elde edildi. Yüz örnek: 29-37 gebelik yaşına (ortalama 33 gebelik haftası) sahip sağlıklı 50 term bebek annesinden ve 50 prematüre bebeğin annesinden temin edildi. Serbest amino asit seviyeleri, ilgili analiz kitleri ile LC-MS/MS kullanılarak ölçülmüştür. Vitamin B12 ve folat seviyeleri kemilüminesans immünoassay (CLIA) ile belirlendi. Bulgular: Laktasyon periyodu ve gebelik yaşının serbest amino asit düzeylerini (özellikle: arginin, argininosüksinik asit, asparajin, glutamik asit, hidroksiprolin, serin, carnitin, dopamin, histidin, lösin, lizin, fenilalanin) etkilediği belirlendi. Glutamik asit (term anneler; 2313 mmol/L, preterm anneler; 1270 mmol/L) ve ardından alaninin (term anneler; 239 mmol/L, preterm anneler; 305 mmol/L) anne sütünün bol bulunan amino asitleri olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Invenstigation of Mather's Breastmilk of Term and Pretem Infants With Respect to Some Biochemical Parameters Aim: Due to it's optimal protein and amino acid composition, human milk is considered to be the best source of nutrition for the human infant. Although the nutritional value of human blood has been extensively researched, very few publications have been published describing the free amino acid (FAA) content. The aim of the study is to determine the concent of some free amino acids, vitamin B12 and folate in maternal milk. Materials and Method: Human milk was obtained during two different stages of lactation (colostral and transitional milk). One hundred samples were collected from 50 healthy mothers of term infants and 50 mothers of premature infants 29 to 37 weeks gestation (mean 33 weeks). Free amino acid levels were measured by using LC-MS / MS with respective analyze kits. Vitamin B12 and folate levels were determined by chemiluminescence immunoassay (CLIA). Result: Lactation period and gestational age affected free amino acid levels (especially; arginine, argininosucsinic acid, asparagine, glutamic acid, hydroxyproline, serine, carnitine, dopamine, histidine, leucine, lysine, phenylalanine). It is determined that, glutamic asid is the most abundant amino acid (term mothers; 2313 mmol/L, pretem mothers 1270 mmol/L), followed by alanine (term mothers; 239 mmol/L, pretem mothers 305 mmol/L).