Mekanik ventilatör desteği alan hastalarla iletişimde, resimli iletişim materyali kullanımının, anksiyete ve konfor üzerine etkisi
The effect of using visual communication material on anxiety and comfort in communication with patients receiving mechanical ventilator support
  1. Tez No: 474579
  2. Yazar: BİRCAN KOLÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mekanik Ventilatör Desteği Alan Hastalarla İletişimde, Resimli İletişim Materyali Kullanımının, Anksiyete ve Konfor Üzerine Etkisi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2017 Bu araştırmanın amacı, mekanik ventilatör desteği alan ve bu nedenle sözel iletişim kuramayan hastalarla iletişimde, resimli iletişim materyali kullanımının, hastanın anksiyete ve konforu üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma randomize kontrollü bir klinik çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 15 Ocak -15 Haziran 2017 tarihleri arasında haftalık blok randomizasyon yöntemi ile çalışmaya alınan 30'u müdahale, 30'u kontrol olmak üzere toplam 60 hasta oluşturmuştur. Müdahale grubundaki hastalarla iletişimde, oluşturulan resimli iletişim materyali, kontrol grubundaki hastalar için ise, rutin iletişim yöntemleri kullanılmıştır. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri, hemodinamik parametreleri ile yüz anksiyete, ağrı, durumluk-sürekli kaygı ve konfor puanları kaydedilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem T-Testi, Mann Whitney U Testi, Bağımlı Örneklem T-Testi, Wilcoxon İşaretli Sıra Testi ve Ki-kare Testi kullanılmıştır. Müdahale grubunun yüz anksiyete puanlarının başlangıca göre daha çok azaldığı, gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Using Visual Communication Material on Anxiety and Comfort in Communication with Patients Receiving Mechanical Ventilator Support, Medical Sciences University, Gülhane Medical Sciences Institute, Nursing Program, Master Thesis, Ankara, 2017 The purpose of this study is to examine the effect of using visual communication material on the patient's anxiety and comfort in communication with patients receiving mechanical ventilator support and thus unable to communicate verbally. This study is a randomized controlled clinical trial. The sample of this study consisted of 60 intubated patients that 30 of which were intervention and 30 of which were control patients between January 15- June 15 2017. The patients were taken to the weekly block randomization method in the study. Sociodemographic and clinical characteristics, hemodynamic parameters and facial anxiety, pain, state-trait anxiety and comfort scores of patients were recorded. Descriptive statistics, Independent Samples T-Test, Mann Whitney U Test, Dependent Samples T-Test, Wilcoxon Signed Rank Test and Chi-square Test were used in the analysis of the data. It was found that face anxiety points of intervention group were decreased compared to baseline and the difference between groups was statistically significant (p0.05).