Nullipar gebelere verilen eğitim ve danışmanlığın doğum korkusuna ve doğuma yönelik tutuma etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of antenatal education and counseling to fear of childbirth and childbirth attitudes in nulliparous pregnant women
  1. Tez No: 474580
  2. Yazar: BURÇİN BEKTAŞ PARDES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, nullipar gebelere doğuma hazırlık ve doğum ağrısı ile başa çıkabilmelerine yönelik üçüncü trimesterde verilen eğitim ve danışmanlığın doğum korkusuna ve doğum korkusuna yönelik tutuma etkisini belirlemektir. Bu prospektif randomize kontrollü müdahale çalışması Kasım 2015 - Ekim 2016 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD.'da yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 28-34. gebelik haftaları arasındaki müdahale grubunda 65 ve kontrol grubunda 67 olmak üzere toplam 132 nullipar gebe oluşturmuştur. Araştırma verileri; veri toplama formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu (WDEQ-A), Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği B Versiyonu (WDEQ-B) ve Doğum Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubuna ön-test sonrası sırasıyla doğuma hazırlık eğitimi verilmiş ve telefon ile danışmanlık yapılmıştır. Müdahale sonrası değerlendirme doğum öncesi 38-40. haftalarda ve doğum sonrası 1-2. günlerde yapılmıştır. Kontrol grubuna alınan gebelere hiçbir müdahale yapılmamış, müdahale grubu ile aynı tarihlerde ön-test ve son-test yapılmıştır. Elde edilen veriler frekans, yüzde hesaplamaları, ki-kare testi, Independent Sample t Test, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon t ve Mc Nemar Bowker Testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Müdahale sonrası gruplar arasında WDEQ-A (Z:-5.034;p:0.001), WDEQ-B (Z:-8.951; p:0.001) ve Doğum Tutum Ölçeği (Z:-5.663; p:0.001) puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Nullipar gebelere doğuma hazırlık ve doğum ağrısı ile başa çıkabilmelerine yönelik verilen eğitim ve danışmanlığın doğum korkusunu ve doğum korkusuyla ilgili olumsuz tutumları azaltmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of education and counseling giving to nulliparous pregnant women during the third trimester regarding birth preperation and how to deal with birth pain on childbirth fear and fear of childbirth attitudes. This prospective randomized controlled intervention study was conducted between the dates September 2015 and October 2016 in Gulhane Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. The sample of the study consisted of 132 nulliparous pregnant women between the 28-34th gestational weeks of whom 65 were in the intervention group and 67 were in the control group. The data were collected bye using data collection form, The Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire Version A (WDEQ-A), The Wijma Delivery Expectancy /Experience Questionnaire Version B (WDEQ-B) and Childbirth Attitudes Questionnaire. Antenatal education and counseling via telephone was applied respectively after pre-test to intervention grup. Post-intervention assesment was conducted at 38-40th gestastional weeks and postnatal 1-2th days. Control group had no intervention. They applied pre-test and post-test same time with intervention group. Obtained data were evaluated by using frequency and percentage calculations, chi square test, Independent Sample t Test, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Wilcoxon t, and Mc Nemar Bowker tests. There was statistically significant difference between intervention and control groups in terms of WDEQ-A (Z:-5.034; p:0.001), WDEQ-B (Z:-8.951; p:0.001), and Childbirth Attitudes Questionnaire (Z:-5.663; p:0.001) sum scores. Antenatal education and counseling to prepare childbirth and cope with pain of childbirth giving to nulliparous women have important effect to reduce fear of childbirth and negative attitudes towards fear of childbirth.