Pulmoner tromboemboli tanısı alan hastalarda SCUBE- 1'in tanısal değeri ve D-dimer ile karşılaştırılması
Diagnostic value of SCUBE 1 and comparison with DIMER in PTE patients diagnosed with emergency cervise
- Tez No: 474602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YÜCEL ÇAVUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
GiriĢ ve Amaç: Acil serviste pulmoner tromboemboli (PTE) tanısı hala semptom ve bulgular nonspesifik olduğu için güçlük çekmektedir. ÇDBT cihazlarının yaygın olarak kullanıma girmesiyle; PTE tanısında BT anjiyografi tetkiki çoğu merkezde ilk sırada yerini almıştır. PTE tanısında klinik şüpheyi desteklemek için invaziv prosedürler, komplikasyon riskleri yüksek testlere başalamdan önce daha güvenilir, noninvaziv tanı testlerine ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada PTE hastalarında SCUBE 1 markerinin erken tanısal önemini saptamayı ve D-dimere göre üstünlüğü olup olmadığını araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.05.2017 ve 30.07.2017 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde, PTE tanısı konan 50 hasta ve 20 kontrol grubu ile prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların geliş şikayetlerine, semptom ve fizik muayene bulgularına, laboratuvar sonuçlarına ve aldıkları tedavilere hasta dosya bilgilerinden ulaşıldı. BT anjiyo görüntüleri hastane görüntüleme sisteminden temin edildi. Bu bilgiler doğrultusunda hastaların PTE risk skorlamaları hesaplandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 72.02±17,40 yıl olup, kontrol grubunun yaş ortalaması 53,30±20,60 yıldı Çalışmaya alınan PTE tanılı hastaların %54 kadın, %46 erkekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and objektive: The diagnosis of pulmonary tromboembolism (PTE) in the emergency department still poses difficulties because symptoms and signs are nonspecific. With the introduction of the common MDCT scanner; CT angiography in the diagnosis of PTE has taken as the first choice in the most of the centers. There is a need for more reliable noninvasive diagnostic tests to support clinical suspicion before invasive procedures with complication risks still used in the diagnosis of PTE. In this study, early diagnostic significance of SCUBE 1 marker in PTE patients and it is planned to investigate whether it is superiority to D-dimer. Material and Method: The study was prospectively performed in the Emergency Department of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between the dates of 01.05.2017-30.07.2017 with 50 patients and 20 control groups diagnosed with pulmoner tromboembolizm. Complaints of patients at admission, symptoms and physical examination findings, the labaratory results and the treatment they receivedwere investigated from the patient files. CT angio images were obtained from the hospital imaging system. Risk scorings of PTE patients were calculated according to this information. Results: The mean age of the patients was 72.02 ± 17,40 years and the mean age of the control group was 53,30 ± 20,60 years. Of the patients diagnosed with PTE, 54% were women and 46% were men. The ROC curve was used to determine the sensitivity and specificity of the test.