İntravenöz uygulanan alfa-lipoik asitin tavşanlarda oluşturulan deneysel beyin ödemine etkisi
The effect of intravenous alpha-lipoic acid on experimental brain edema in rabbits
  1. Tez No: 474604
  2. Yazar: HALİL KUL
  3. Danışmanlar: DR. HAYDAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Travmatik beyin ödemi ile ilgili olarak son yıllarda birçok klinik ve laboratuar çalışma yapılmaktadır. Beyin ödemi fizyopatolojisinin çoğu yönünün açıklık kazanmasına rağmen tedavi tamamen standardize edilememiştir. Bu amaçla geçmişten günümüze birçok tedavi ilkesi kabul edildiği gibi değişik tedavi ajanlarının da kullanıldığı görülmektedir. Ancak etkin tedavi olanaklarının kısıtlı olması travmatik beyin ödeminin mortalite ve morbidite nedeni oluşuna yol açmaktadır. Bu deneysel çalışmada; denek olarak kullanılan tavşanlara kraniektomi yapılarak, soğuk azot uygulanması yöntemi uygulanmış ve travmatik beyin ödemi oluşturulmuştur. Denekler altı değişik çalışma gruplarına ayrılarak, tedavi gruplarına değişik zamanlarda alfa lipoik asit verilmiştir. Fizyolojik bir molekül olan alfa lipoik asit intravenöz verilerek ödem serbest radikalleri temizleme, diğer antioksidanlarla etkileşim ve oksidatif hasarı onarma özellikleri ile ödemin çözülmesi amaçlanmıştır. Tedavi etkinliği ise, beyin omurilik sıvısı osmolalitesi ve beyin dokusu su oranı tayini olmak üzere iki parametre üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma gruplarının sonuçları incelendiğinde; travma ile kontrol arasında farkın istatistiksel yönden bariz olduğu, tedavi grupları ile bu farkın göreceli olarak kontrole yaklaştığı görülmektedir. Özellikle travmadan sonraki ilk 72 saat içinde iki ve/veya üç doz alfa lipoik asit verilen gruplardaki tedavi etkinliğinin oldukça anlamlı olduğu görülmektedir. Buna göre yapılan deneysel çalışmanın amacına ulaştığı bundan sonra da bu konuda yapılabilecek çalışmalara katkısı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, traumatic brain edema had been extensively investigated by both clinical and basic sicence studies. Although many aspects of the physiopathology of brain edema are explained, a standart treatment is yet to be defined. A large number of treatment protocols were recognized from past to present; but different treatment agents are also used. Traumatic brain edema continues to be a cause of mortality and morbidity due to the the limited number of effective tratment options. In this experimental study, cold nitrogen was applied to the brain after craniectomy to create traumatic brain injury in rabbits. Subjects were assigned into six different study groups and treatment groups received alpha-lipoic acid at different time points. Alpha-lipoic acid is a physiological molecule and the aim of it is intravenous application was to resolve edema by using it is ability to clean up edema free radicals, interact with the other antioxidants and repair oxidative damage. Cerebrospinal fluid osmalality and brain water content detection were the two parameters that were used to evaluate the treatment efficacy. Results have shown that there is a statistically significant difference between the trauma and the control groups, but this difference is more towards the control group in the treatment groups. Especially treatment efficacy was significantly better in the groups that received two and/or three doses of alpha-lipoic acid in the first 72 hours following the trauma. Based on these findings, it has been concluded that this experimental study fullfilled it is aim and it can contribute the future studies in this topic.