Cep telefonları tarafından yayılan elektromanyetik dalga (EMD)' nın acil servis hekimlerinin dikkati üzerine olan akut etkileri
This study was intended to investigate the acute effects on the attention levels of emergency department physicians of the electromagnetic waves (EMW) emitted by mobile phones
  1. Tez No: 474608
  2. Yazar: DAVUT SADOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜREDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada cep telefonları tarafından yayılan elektromanyetik dalganın (EMD) acil servis hekimlerinin dikkati üzerine olan akut etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Araştırmamız prospektif, randomize kontrollü, çift kör klinik bir araştırma olarak Sağlık Bakanlığı Üniversitesi (SBÜ) Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) Acil Tıp Kliniğinde gerçekleştirildi.15.11.2016-15.02.2017 tarihleri arasında acil servis hekimlerinin cep telefonu kullanımına bağlı elektromanyetik dalganın (EMD) dikkat düzeyleri üzerine olan akut etkilerini değerlendirmek amacıyla iki grup oluşturuldu. Kontrol grubu; Katılımcıların 15 dakika boyunca kapalı konumdaki cep telefonlarını sol elleri ile sol kulaklarına tutmaları istendi. Deney grubu; Bu gruba dahil olan katılımcıların 15 dakika boyunca açık konumdaki cep telefonlarını sol elleri ile sol kulaklarına tutmaları istendi ve böylece 15 dakika boyunca 900-1800 MHz'lik elektromanyetik dalga (EMD)' ya maruz kalmaları sağlandı. İşlem sonrası her iki gruba d2 dikkat testi uygulandı ve gruplar arasındaki dikkat ve konsantrasyon düzeylerindeki farklılıklar karşılaştırıldı. Bulgular: Toplamda çalışmamıza 30 acil servis hekimi dahil edildi. Başlangıç ve son d2 testinde işaretlenen toplam figür sayısındaki (TN, p=0,177) değişim-fark, test performansı (TN-E, p=0,319) arasındaki değişim-fark, test performans yüzdeliği (PR, p=0,619) arasındaki değişim-fark ve dikkat salınımı (FR, p=0,083) arasındaki değişim-fark kontrol ve deney grubu arasında benzerdi. Buna karşın işaretlenmeden atlanılan figür sayısındaki (E1 seçici dikkat, p=0,025) değişim-fark, yanlış işaretlenen figürlerin sayısı (E2, p=0,018) arasındaki değişim-fark, odaklanma düzeyindeki (E, p=0,016) değişim-fark kontrol ve deney grubu arasında anlamlı derecede farklıydı. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalganın (EMD) acil servis hekimlerinin dikkat düzeylerine olumsuz etkisi yoktur, hatta seçici dikkat düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was intended to investigate the acute effects on the attention levels of emergency department physicians of the electromagnetic waves (EMW) emitted by mobile phones. Materials and methods: This prospective, randomized controlled, double-blinded study was performed at the Ministry of Health University Trabzon Kanuni Training and Research Hospital Emergency Department. Two groups were established in order to evaluate the acute effects of EMW associated with mobile phone use on the attention levels of emergency department physicians between 15.11.2016 and 15.02.2017. Control group; Participants were requested to hold mobile phones in 'off' mode to their left ears in their left hands for 15 min. Experimental group; Participants in this group were asked to hold mobile phones in 'on' mode to their left ears in their left hands for 15 min, and were thus exposed to a 900-1800 Megahertz (MHz) EMW for 15 min. The d2 test of attention was applied to both groups after the procedure, and differences in attention and concentration levels were compared. Results: 30 emergency department physicians were included in the study. Differences between initial and final d2 tests in terms of total number of symbols marked (TN, p=0.177), test performance (TN-E, p=0.319), test performance percentage rank (PR, p=0.619) and distractibility (FR, p=0.083) were similar in the two groups. In contrast, significant differences were observed in the control and experimental groups between number of symbols skipped without being marked (E1 selective attention, p=0.025), numbers of symbols marked incorrectly (E2, p=0.018) and focusing levels (E, p=0.016). Conclusion: Our study results show that the EMW emitted by mobile phones has no adverse effect on the attention levels of emergency department physicians, and even has a positive impact on selective attention.