Tip 2 diabetik hastalarda C1qTNF5(complement C1qTNF protein 5) düzeyi ve metabolik parametrelerle ilişkisi
  1. Tez No: 474619
  2. Yazar: İFFET MERVE UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Diyabet, insülin eksikliği ya da insülin etkisindeki defektler nedeniyle organizmanın karbonhidrat, yağ ve proteinden yeterince yararlanamadığı, sürekli tibbi bakım gerektiren, kronik bir metabolizma hastalığıdır.Artan yağ dokusu diyabetik hastalarda önemli bir sorundur. Yağ dokusundan salgılanan sitokinlerin fizyopatolojide rol oynadığı bilinmektedir. Bu sitokinlerin diyabetik hastalarda kan şekeri regülasyonu üzerine etkisi vardır. Yeni tanımlanan bir adipokin olan CTRP5'in glukoz ve lipid metabolizması ile ilişkisi olduğu gösterilmiştir. Bizde araştırmamızda CTRP5 molekülünü ve metabolik parametrelerle ilişkisini inceledik.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic low grade inflammatory disease which requires continuous medical care caused by lack of insulin or defects on insulin effect and organism can not benefit enough from carbonhydrate, fat and protein.Increased fat tissue is a major problem in diabetic patients. Cytokines secreted from adipose tissue are known to play a role in phytopathology. These cytokines has effect on blood sugar regulation in diabetic patients. CTRP5, a newly identified adipokine, has been shown to be associated with glucose and lipid metabolism. We examine CTRP5 molecule and its relationship with metabolic parameters.