Gelişimsel kalça displazisi nedeniyle artrografi yapılan çocuklarda kemik asetabüler indeks ve artrografik kıkırdak asetabüler indeks farkının kalça gelişimine etkisi
The effect of bone acetabular index and arthrography cartilage acetabular index difference on hip development in children with arthrography due to developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 474625
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AĞUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişimsel Kalça Displazisi Nedeniyle Artrografi Yapılan Çocuklarda Kemik Asetabüler İndeks Ve Artrografik Kıkırdak Asetabüler İndeks Farkının Kalça Gelişimine Etkisi isimli Dr. Mert Filibeli'ye ait 2017 yılında yazılan ortopedi ve travmatoloji uzmanlık tezidir. Tez danışmanı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Eğitim sorumlusu Prof. Dr. Haluk Ağuş'tur. Çalışmaya gelişimsel kalça displazisi tanısıyla sınırlı medial ya da medial yaklaşım uygulanan 30 hastanın 35 kalçası dahil edildi. Hastaların ortalama ameliyat edilme yaşı 15.71 ± 6.37 aydı. Hastalar iskelet matüritesine kadar ortalama 149.91 ± 51.43 ay takip edildi. Takiplerinde avasküler nekroz gelişen beş kalça çalışma dışı bırakılarak, Severin tip I (normal) olarak sonuçlanan 30 kalça, asetabüler gelişimi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi için analiz edildi. Tüm hastalara genel anestezi altında adduktor longus ve iliopsoas tenotomileri sonrası kalça artrografisi yapıldı. Konsantrik ve stabil redüksiyon sağlanan kalçalarda işlem sonlandırılırken, kabul edilebilir redüksiyon sağlanamayan ya da güvenli aralığı dar olan kalçalarda eklem kapsülotomisi ve eklem içi yapıların temizlenmesi yani klasik medial girişim yapıldı. Artrografik olarak ölçülen kıkırdak asetabüler indeks açısı, bu açının kemik asetabüler indeks açısı ile farkı olan delta açısı, ameliyat sırasındaki hasta yaşı, labrumun tipinin sonuçlar üzerine etkisi istatistiksel olarak araştırıldı. Anlamlı bir etkisinin olmadığı izlendi. Ancak asetabulumun, redüksiyonu takip eden ilk bir yıl içerisinde diğer yıllardan farklı olarak daha hızlı geliştiği ve beş yıllık takip süresince de gelişmeye devam etmesi istatistiksel olarak anlamlı saptandı.
Özet (Çeviri)
The thesis named“The Effect of Bone Acetabular Index and Arthrography Cartilage Acetabular Index Difference on Hip Development in Children with Arthrography Due to Developmental Dysplasia of the Hip”is written by Dr. Mert Filibeli in 2017 as master's thesis in orthopaedics and traumatology. The supervisor of this thesis is Prof. Dr. Haluk Ağuş who works in İzmir Tepecik Educational and Research Hospital as the Director of Education in the Department of Orthopaedics and Traumatology. In the study, 35 hips of 30 patients with developmental dysplasia of the hip are included. Mean age at the operation time was 15.71 ± 6.37 months. The mean follow up duration was 149.91 ± 51.43 months, approximately to the skeletal maturity. During the follow up, five hips are excluded because of avascular necrosis. Thirty hips which resulted as Severin type I (normal) analysed the factors effecting the acetabular development. Hip arthrography was performed after adductor longus and iliopsoas tenotomies using Ferguson's posteromedial approach under general anesthesia in all patients. If an arthrographically documented anatomic reduction and a wide safe zone could be obtained, the operation was ended. Otherwise, capsulotomy and a complete medial approach is performed. Arthrographic cartilaginous acetabular index angle, the difference between this angle and bone acetabular index angle which described as delta angle, the age at the time of operation, the type of the labrum is analysed and there are no statistically significant difference in effecting the development of acetabulum. On the other hand, we found statistically significant differences in the analysis of acetabular development in first year following the operation and the the development of the acetabulum contineus consistently for five years.