Cost of rework in construction for maintaining quality.
İnşaatlarda tamir-tadilat masrafları ve kalite
  1. Tez No: 47463
  2. Yazar: KAAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT YERLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu araştırmanın başlıca amacı Türkiye İnşaat Sektöründeki kalite problemlerini rakamlarla ifade edip, sorunları tespit etmek ve incelemektir. Özellikle, hatalı imalatın en aza indirilmesinde ve genel kalitenin yükseltilmesinde son derece önemi olan, etkili bir kalite kontrolünün gerekliliği vurgulanmak istenmiştir. Toplam kalite masrafları iki ayrı yönden incelenmiştir. Bunlardan birincisi proje koşullarından sapmaları düzeltmek için yapılan tamir masrafları, ikincisi ise kalitesizliği önlemek için yapılan harcamaları kapsıyan kalite masraftandır. Bütün bu masraflar statik, mimari, elektrik, mekanik, proje destek, ve şantiye mobilizasyon işlevleri için ayrı ayrı incelenip toplanmıştır. İnceleme orta çaplı projelerden elde edilen verilerle sınırlanmıştır. Gerekli olan veriyi toplamak için birçok imalat ele alınmış, tüm tamir, tadilat, yeniden yapım ve kalitesizliği önlemek üzere yapılan masraflar yukarıda belirtilen yönlere ışık tutmak üzere bulunmuştur. Sonuçta kalite için harcanan paranın kalitesizlik sebebi ile doğan yeniden yapım ve tamir masraflarının altında kaldığı gözlenmiştir. Bu da kalitesiz inşaatın baştan önlenmesinin daha ekonomik olacağı izlemini vermektedir. Ayrıca eldeki veriler kullanılarak inşaatlarda yapılan yanlışlıkların sebebleri incelenmiş ve durumu iyileştireceği umulan birtakım öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to identify, analyze, and quantify quality problems in Turkish Construction Industry. This study also shows the importance of an effective quality control in minimizing the production of defective work and in improving the general level of quality. To investigate the quality its cost is determined. This cost, which is called total quality cost, is investigated in two ways. The first one is as rework cost that is found by quantifying the cost of correcting the deviations from project requirements. The second one is as quality cost that is found by quantifying all the costs that spent to prevent non-quality. Such costs accumulate within the structural, mechanical, electrical engineering, ardiiteclurat^ctivities, project administration, site-work and sum up. This study is based on data obtained from medium-sized constructions. The data is derived from a large number of cases. The cost of rework and corrective measures are evaluated for each case. The analysis of the data concludes that the cost of quality is actually less than the cost of rework indicating that quality saves money. In that respect the reasons that cause failures in construction are examined and recommendations are made to improve in quality.