Performance evaluation of a frame relay based IP router to interconnect ethernet LANS
Çerçeve iletimi tabanlı bir IP yol atayıcının ethernet ağları bağlantısında başarımı
- Tez No: 47464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilgisayarlar birçok kurumlarda kullanılır. Bütün bu bilgisayarlar birbirinden yalıtılmıştı. Bunun yanında, bu makinelerde yapılan işler arasında kuvvetli bir bağ bulunmaktadır. Yazıcı ve disk kapasitesi gibi özel donanım veya işlem gücü yüksek makinelerin paylaşımı için bu bilgisayarlar yerel bilgisayar ağlarıyla birbirlerine bağlandılar. Yerel bilgisayar ağlan, elektriksel kısıtlamalar nedeniyle, coğrafik olarak birbirinden uzakta bulunan alt kurumlar veya kurumların bölümleri için kullanılamıyordu. Bu probleme çözüm olarak yerel ağların bir geniş alan ağı ile birbirine bağlanması öne sürüldü ve uygulandı. Bu tezde, bağlantı makinası olabilecek bir yönlendirici öneriliyor. Haberleşen yerel ağlardaki bilgisayarların ana protokolü olarak Internet Protokolü (İP) seçilmiştir. Yerel ağlar IEEE 802.3 standardının en popüler uygulaması olan Ethernet ağlandır. Geniş alan ağı protokolü olarak Çerçeve İletimi önerilmiştir. Çerçeve İletiminin seçilmesindeki ana neden tarihi haberleşme protokollerinden hızlı olması. Çerçeve İletimi haberleşmede en hızlı metod değildir, fakat problem için yeterli bir çözüm olmasının yanında ekonomik olaması da dikkati çeker. Bu tezde, yerel ağlan Çerçeve İletimi üzerinden birbirine bağlayacak bir İP yönlendirici önerilmiştir. Tasarımının bilgisayardaki benzetimi ve başarımı etkili bir ağ analiz yazılımı olan OPNET'te incelenmiştir. Tasarım kişisel bilgisayarlar kullanılıp uygulanmış ve oluşan sistemin başarımı incelenmiştir. Bu tez Ethernet' i, Çerçeve İletimi'ni, yönlendiricileri, Ethernet'ten Çerçeve İletimi'ne yönlendirme problemlerini, bilgisayar benzetimi neticelerini ve gerçekleştirilen sistemin başarım ölçümü neticelerini kapsar.
Özet (Çeviri)
Many organizations have a substantial number of computers in operation. All these computers were isolated from each other. Whereas, the jobs done on these machines were strongly correlated. In order to share the computing power and special hardware as the printing machines or extensive disk storage these computers have been interconnected with Local Area Networks (LAN)- For geographically distant parts of organizations and companies, the local area networks, due to electrical limitations, are impossible to use. As a solution to this problem, interconnection of LANs over a Wide Area Network (WAN) is proposed and implemented. In this thesis, a gateway is proposed as an interconnection machine. The main communication protocol of nodes in LANs is taken as Internet Protocol (IP). LANs are consisting of well known implementations of IEEE 802.3 standards: Ethernet networks. As a WAN protocol Frame Relay (FR) is proposed. FR is chosen because of its speed compared to traditional communication methods. FR is not the fastest way for interconnection but an economical and sufficient method for the problem. In this thesis, an IP router is proposed to interconnect LANs over FR service. The design is simulated and evaluated on a powerful computer network analysis tool, OPNET, implemented by using PCs and also the system's performance is measured. This thesis covers Ethernet, FR, Internet Protocol, Routers, Ethernet to FR routing problems, computer simulation results and the implemented system's performance measurement results.