Uzamış erken membran rüptürü olan preterm ve term gebelerde doğumun birinci evresinde obstetrik jel kullanımının doğum süresine etkisi
- Tez No: 474633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GEDİKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda 34 hafta üzeri uzamış erken membran rüptürü olan olgularda doğum süresini kısaltmak, koryoamniyonit gibi olası komplikasyonların önüne geçmek, vajinal doğum oranlarını arttırmak, doğum sırasında ortaya çıkabilecek vajinal laserasyon gibi travmaları en aza indirmek amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamız, uzamış erken membran rüptürü olan 34 haftanın üzerindeki tek canlı gebeliğin olduğu olgularda prospektif olarak gerçekleştirildi. Vaka 50 olgu ve kontrol 58 olgu olmak üzere başlıca iki grup belirlendi, bu gruplar da kendi aralarında 37. gebelik haftası baz alınarak preterm ve term grubu olmak üzere ayrıldı. Ayrıca gruplar nullipar ve multipar olarak ayrıldı. Vaka grubuna obstetrik jel servikal açıklık 3 cm olduğunda uygulandı, kontrol grubunda ise herhangi bir ajan kullanılmadı. Tüm gruplara aktif eylemde, gerektiğinde düşük doz oksitosin ile doğum indüksiyonu veya augmentasyonu yapıldı. Çalışmada toplam doğum süresindeki kısalma baz alınarak değerlendirme yapıldı. Ayrıca yaş, doğum ağırlığı, ortalama gebelik haftası, 1. ve 5. dakika Apgar skorları gibi parametreler karşılaştırıldı. BULGULAR: Vaka ve kontrol gruplarının doğum süreleri karşılaştırıldığında vaka grubunda anlamlı kısalma izlendi (toplam doğum süresinde 238,65 dk.). Preterm, term, nullipar gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında doğum süresi vaka gruplarında anlamlı kısa izlendi. Multipar grupta ise doğum süresinde farklılık saptanmadı. Vaka grubunda en yüksek 2. derece vajinal laserasyon, kontrol grubunda en yüksek 3. derece vajinal laserasyon izlendi. Yaş, doğum kilosu, ortalama gebelik haftası, 1. ve 5. dakika Apgar skorları, doğum öncesi ve sonrası hemoglobin ve hematokrit değerleri gibi parametrelerin karşılaştırmasında farklılık izlenmedi. Gruplar arasında vajinal doğum oranında farklılık saptanmadı. SONUÇ: Obstetrik jel erken membran rüptürü olan, özellikle nullipar olgularda sezaryen oranını etkilemeksizin, toplam doğum süresini kısaltmaktdır. Daha büyük gruplar ile çalışmanın desteklenmesi, sonuçların güvenilirliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The study aimed to shorten duration of labor of cases above the 34th gestational week with prolonged premature rupture of membranes, reduce probable complications such as chorioamnionitis, minimise delivery traumas like perineal lacerations, increase the rate of vaginal delivery. MATERIALS AND METHODS: Our study was carried out prospectively with cases above 34th gestational week live singleton pregnancy and having prolonged prematüre rupture of membranes. There were two main groups, 50 pregnants as study group, 58 pregnants as control one. These groups were splitted into two subgroups as preterm and term based upon 37th gestational week. Alsa nulliparous and multiparous women were separated into two subgroups. We used obstetric gel for only study group cases when cervix was 3 cm dilated, as to control group no agent was used. During first stage of labor, low dose oxitocin were used for induction or augmentation when required. We evaluated datas based on shortening total duration of labor. Alsa parameters such as age, birth weight, mean gestational week, 1-and 5-minute Apgar scores were compared. RESULTS: Comparing duration of labor between two groups, significant shortening was found in study group (totally 238,68 minutes). Also we observed significant shortening preterm, term and nulliparous study subgroups. There was no significant difference between multiparous subgroups. When examining perineal laceration degrees of two main groups, up to second degree and third degree was found in study group and control group respectively. There was no significant difference of comparing the parameters of groups such as age, birth weight, mean gestational week, 1-and 5- minute Apgar scores, antenatal and postnatal hemoglobin and hematocrit values. And also there was no difference of vaginal delivery ratios among two main groups. CONCLUSION: Obstetric gel shortens total duration of labor of cases with premature rupture of membranes, without influencing caesarean section ratios of especially nulliparous ones. Studies carried out with large groups, would have increased the reliability of results.