Erken doğum öngörüsünde uteroservikal açı ölçümünün bir ultrasonografi parametresi olarak incelenmesi
Examination of uteroservikal angle as a new ultrasound screening tool in predi̇cti̇on of preterm labor
- Tez No: 474644
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN KIYAK, PROF. DR. Ali GEDİKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Preterm doğum günümüzde yenidoğan mortalite ve morbiditesinin en önemli sebebi olmayı sürdürmektedir. Erken tanı ve tedavi ile olumlu neonatal sonuçlar almak mümkündür. Bu sebeple çalışmamız preterm doğum öngörüsünde yeni bir ultrason parametresi olarak uteroservikal açı (UCA) ölçümünün etkinliğini incelemek üzerine kurgulanmıştır. YÖNTEM: Acil doğum servisimize sancı şikayeti ile başvuran 24-34. gebelik haftasında bulunan 70 tekiz gebe bu prospektif gözlemsel nitelikteki çalışmaya dahil edilmiştir. Her bir gebenin yaş, son adet tarihi, gebelik haftası, gravida, parite, abortus, preterm doğum öyküsü, geçirilmiş servikal cerrahi, vücut kitle indeksi, kronik hastalık varlığı, sigara kullanımı sorgulanmış, Bishop Skoru hesaplanmış, transvajinal ultrason ile servikal uzunluk ölçümü ve UCA ölçümü optimal şartlarda yapılmıştır. Hastalar gözlem, tetkik ve tedavi sürecinin sonunda taburcu edilmiş, doğum sonrasında ise gebelik haftası, doğum şekli, yenidoğanın doğum kilosu, cinsiyeti ve yoğun bakım ihtiyacı sorgulanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda preterm ve term doğumlarda maternal yaş, hipertansiyon, diyabet, sigara öyküsü, preterm doğum öyküsü, gravide, parite, abortus sayıları, geçirilmiş servikal cerrahi, BMİ, bishop skorlaması arasında anlamlı fark bulunmadı. Uteroservikal açı (UCA) ölçümü arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,005). Erken doğum olan grupta serviks uzunluğu normal doğum olan gruptan anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha düşüktü. Erken doğum olan grupta serviks uzunluğu ≤ 25 mm olan hasta oranı normal doğum olan gruptan anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Seviks uzunluğu 25 mm cut off değerinde duyarlılık % 30.4, pozitif kestirim % 58.3, özgüllük %89.4, negtaif kestirim % 72.4 bulundu. SONUÇ: Bulgular uteroservikal açı ölçümünün erken doğumu öngörmede anlamlı olmadığını, servikal uzunluk ölçümünün daha anlamlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Today preterm labor is still one of the major causes of newborn's mortality and morbidity. It is possible to achieve beter neonatal results with early prognosis and treatment. That is the reason why we designed this study on uteroservical angle (UCA) as a new ultrasound screening tool in prediction of preterm labor. METHODS: fIn this prospective cohort study 70 pregnant women with singleton gestations between 24 and 34. gestational weeks who had uterine contractions were included. Age, last menstrual period, gestational week, gravidity, parity, history of abortion, preterm labor and cervical surgery, body mass index, chronical diseases, smoking habit were asked, Bishop Score, cervical length and UCA, meassured on transvaginal ultrasound, were noted down. Women were discharged after observation, investigation and treatment. After birth they were asked questions about the gestational week at labor, the type of birth, sex, birthweight and intensive care need of the newborn. RESULTS: In this study, we found no significant difference between maternal age, hypertension, diabetes, smoking habit, gravidity, parity, BMI, Bishop Score and history of preterm birth, abortions, cervical surgery in preterm and term births. We found no significant difference between uterocervical angle (UCA) (p>0.005).