Fatique crack growth modelling under flight simulation loading
Uçuş benzetimi yüklemesi altında yorulma çatlağı büyümesinin modellenmesi
  1. Tez No: 47465
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖKTEM VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Değişken genlikli yükleme altında Elber çatlak kapanması kavramını kullanarak yorulma çatlağı büyümesi tahmini yapan bilgisayar modelleri hakkında literatür taraması yapıldı. PREFFAS, ONERA ve CORPUS çatlak kapanma modelleri nitel ve nicel olarak incelendi. PREFFAS, ONERA ve CORPUS çatlak kapanma modelleri için bilgisayar programlan geliştirildi. Modeller yine yazılan bilgisayar programlan tarafından üretilen, standart uçuş benzetim yükleme spektrumlan (TWIST ve F-27) altında çalıştırıldı. Modellerin uçuş benzetim yüklemelerinin değişik varyasyonlan altındaki performanslan iki değişik malzeme (2024 T3 ve 7075 T6) için incelendi. Tahmin sonuçlan Padmadinata'nm deneysel sonuçlan ile karşılaştınldı ve kabul edilebilir olduklan gözlendi. Bu üç modelden elde edilen tahminler, çatlak kapanması ve etkileşim etkilerini gözönüne almayan bir eşdeğer sabit genlikli yükleme metodunun sonuçlan karşılaştırıldı. Çatlak kapanması modellerinin daha iyi sonuçlar verdikleri gözlendi. Modellerin malzeme parametrelerindeki değişimlere karşı hassasiyetleri de aynca incelendi.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT A literature survey has been done on the computer models that predict fatigue crack growth under variable amplitude loading using Elber's crack closure concept. The PREFFAS, ONERA, and CORPUS crack closure models were analyzed qualitatively and quantitatively. Computer codes were developed for the PREFFAS, ONERA, and CORPUS crack closure models. The models were run under standardized flight simulation loading histories, TWIST and F-27, for which computer codes were also developed. For two different materials, 2024 T3 and 7075 T6, the performance of the models under several variations of flight simulation load histories were analyzed. The predictions were compared with the experimental data supplied by Padmadinata, and acceptable agreement was observed. Predictions using the three models were also compared with those from a simple equivalent constant amplitude load approach which does not account for crack closure and^ interaction effects. Better performance of the crack closure models was definitely observed. The sensitivities of the models against variations in material parameters were also analyzed.