Multipl skleroz hastalarında periferik kanda B lenfosit sitokin ekspresyon değişikliklerinin prognostik biyobelirteç olarak önemleri
B lymphocyte cytokin expression changes importance as prognostic beams in multiple sklerosis patients
  1. Tez No: 474650
  2. Yazar: ŞERİFE DENİZ AK TURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada MS hastalığının etyopatogenezinde B lenfositlerin nasıl bir rol oynadığı ortaya konarak olası yeni biyobelirteçlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. MS'in farklı klinik evrelerinde (KİS, RRMS, SPMS) olguların serum örneklerinde farklı B lenfosit alt gruplarının düzeylerini akım sitometrisi ile ölçmek ve bu şekilde klinik progresyonla B lenfosit popülasyon değişikliği arasındaki olası ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışma ile MS hastalığının etyopatogenezinde B lenfositlerinin rol oynayıp oynamadığı ortaya konacak ve daha sonraki çalışmalarda olası yeni biyobelirteçlerin ortaya çıkarılmasında ve yeni tedavi hedeflerinin belirlenmesinde katkı sağlayacaktır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmamıza 2010 revize McDonald tanı kriterlerine göre 12 KİS, 8 RRMS, 11 SPMS tanısı almış, 18 kadın ve 13 erkek hasta ve 19 sağlıklı kontrol dahil edildi. Çalışma grubu donörlerinden izole edilen periferik kan hücrelerinde, genel hücre grupları (T, NK ve B hücreleri) ile B lenfosit altgrupları (naif, hafıza, plasmablast, plasma, vedüzenleyici B lenfositleri gibi) hücre yüzey antijenlerine göre sınıflandırılarak akım sitometrisi ile analiz edildi. KİS, MS ve sağlıklı kontrol olgularının periferik kan hücre fenotipleri ve RRMS geliştiren ve KİS olarak kalan olguların periferik kan hücre fenotipleri karşılaştırıldı. Bulgular: KİS (12 olgu), MS (19 olgu) ve sağlıklı kontrol (19 olgu) gruplarının temel periferik kan hücre alt gruplarının yüzdeleri karşılaştırıldığında CD3+ T ve CD19+ B lenfosit oranlarının gruplar arasında büyük ölçüde benzerlik gösterdiği saptandı. B lenfosit alt grupları karşılaştırıldığında ise immatür, naif, hafıza ve düzenleyici (Breg) B hücre alt grupları ile plazmablast ve plazma hücrelerinin periferik kan oranları açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanamadı. Aynı karşılaştırmalar RRMS ve SPMS olguları arasında yapıldığı zaman da anlamlı bir fark saptanmadı. İki yıl içinde 12 KİS olgusundan yedisinin RRMS kriterlerini doldurduğu, beşinin ise KİS olarak kaldığı belirlendi. Sadece KİS kalan olgularda B hücresi anlamlı olarak yüksek iken , T hücresi , immatür , naif, düzenleyici (Breg) B hücre alt grupları, plazmablast ve plazma hücresi periferik kan oranları açısından anlamlı fark saptanmadı. NK hücre ve hafıza B hücresi oranları ise RRMS'ye dönüşen KİS olgularında KİS olarak kalan olgulara kıyasla anlamlı derecede yüksek olarak saptandı. Sonuç:Çalışmamızda, MS'in klinik seyri sırasında periferik kan B lenfosit oranlarında belirgin bir değişiklik gözlenmezken, MS'e dönüşen KİS olgularında toplam B lenfosit, bellek B lenfosit ve naif B lenfosit popülasyonlarında anlamlı veya anlamlıya yakın değişiklikler saptandı. Naif ve bellek B lenfositlerinin periferik kan düzeylerinin bir MS'e dönüşme biyobelirteci olarak kullanılması mümkündür
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the role of B lymphocytes in the etiopathogenesis of MS disease and to identify possible new biomarkers. It was aimed to measure the levels of different B lymphocyte subgroups in serum samples of different clinical stages (CIS, RRMS, SPMS) of MS by flow cytometry and to show the possible relationship between clinical progression and B lymphocyte population change in this way. This study will demonstrate that B lymphocytes play a role in the etiopathogenesis of MS disease and will contribute to the identification of potential new biomarkers and the identification of new therapeutic targets in further studies. Material and Methods: According to the revision 2010 revision McDonald's diagnostic criteria, 12 CIS, 8 RRMS, 11 SPMS, 18 female and 13 male patients and 19 healthy controls were included. In the peripheral blood cells isolated from the study group donors, general cell groups (T, NK and B cells) and B lymphocyte subgroups (naive, memory, plasmablast, plasma, and tunable B lymphocytes) were classified by cell surface antigens and analyzed by flow cytometry. Peripheral blood cell phenotypes of MS, MS and healthy control cases and peripheral blood cell phenotypes of RRMS developing and remaining cases of CIS were compared. Findings: The percentages of CD3 + T and CD19 + B lymphocytes were significantly similar between the groups when the percentages of baseline peripheral blood cell subpopulations of the groups (12 cases), MS (19 cases) and healthy controls (19 cases) were compared. When the B lymphocyte subgroups were compared, there was no significant difference between the groups in terms of peripheral blood ratios of immature, naive, memory and regulatory (Breg) B cell subpopulations and plasmablast and plasma cells. No significant difference was found when the same comparisons were made between RRMS and SPMS cases. Within the two years, seven of the 12 CIS cases had met the RRMS criteria, and five remained CIS. There was no significant difference in terms of T cell, immature, naive, regulatory (Breg) B cell subgroups, plasmablast and plasma cell peripheral blood ratios, while B cell only was significantly higher in the remaining CIS cases alone.NK cell and memory B cell ratios were found to be significantly higher in patients with CIS that were converted to RRMS than those that remained as CIS. Conclusion: In our study, there was no significant change in peripheral blood B lymphocyte ratio during the clinical course of MS, but significant or significant changes were observed in total B lymphocyte, memory B lymphocyte and naive B lymphocyte populations in MS cases converted to MS. It is possible to use peripheral blood levels of naive and memory B lymphocytes as a biomarker to convert to an MS.