Kemik çimentosu ile ossiküloplasti uygulanan bireylerde geniş bant timpanogram bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of wide band timpanometry resulths of bone cement ossiculoplasty
  1. Tez No: 468828
  2. Yazar: ÖZNUR YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Orta kulak akustik enerjiyi mekanik titreşimlere çevirerek sesin iç kulağa iletilmesinde etkin rol oynar. Sıklıkla kronik otite skonder gelişen kemikçik zincir bütünlüğünün bozulması, orta kulak fonksiyonlarının bozulmasına ve iletim tipi işitme kaybına sebep olmaktadır. Kemikçik zincirin rekonstruksiyonu (ossiküloplasti) için otolog greftler, protezler ve kemik çimento kullanılmakta ve kemikçik zincir bütünlüğünün fizyolojik olarak en iyi sonuç verecek şekilde onarılması hedeflenmektedir. Kemik çimento uygulaması; kemikçik zincir bütünlüğünü sağlaması, atılma riskinin düşük olması ve doğru yapıldığında yüksek stabilitesine ek olarak biyolojik olarak da iyi tolere edilebilen bir yöntemdir. Bu nedenle kliniğimizde bu yöntemin kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir. Odyolojik test bataryası içerisinde yaygın olarak kullanılan objektif ölçüm yöntemi olan immitansmetre, hem pediatrik hem de yetişkin popülasyona uygun, non-invaziv bir testtir. Geniş bant timpanometri, dış kulak yolundan verilen geniş bir frekans (226-8000 Hz) aralığında klik uyaranın kullanıldığı yeni bir immitansmetrik ölçüm yöntemidir. Bu çalışmada kemik çimento ossiküloplasti uygulanan bireylerin geniş bant timpanometri bulgularının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ameliyat notları incelenen kemik çimento uygulanmış bireyler, uygulanma yerine göre üç gruba ayrılarak toplam 30 bireye geniş bant timpanometri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, kemikçik zinciri intakt olan sadece Tip 1 timpanoplasti ameliyatı uygulanmış 30 birey ve sağlıklı orta kulak fonksiyonuna sahip 30 bireyin geniş bant timpanometri sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireylerin; timpanometrik tepe basıncı, eşdeğer kulak hacmi, statik admitans, timpanogram genişliği, rezonans frekansı ve averajlanmış geniş bant timpanogram değerleri ile ortam basıncı ve timpanometrik tepe basıncındaki absorbans grafikleri analiz edilmiştir. Kemik çimento ossiküloplasti gruplarının, Tip 1 timpanoplasti grubu ile kontrol grubundan ve birbirlerinden farklılık gösterdiği, en büyük farklılığın da inkus-stapes ossiküloplasti grubunda olduğu görülmüştür. Malleus-stapes ossiküloplasti, manubriostapedioplasti ve kontrol grubu arasında, geniş bant timpanometrinin bazı paremetrelerinde benzerlikler olduğu görülmüştür. Basınçlı ve basınçsız abrorbans ölçümlerinde özellikle yüksek frekanslarda kontrol grubu ile diğer gruplar arasında anlamlı fark elde edilmiştir (p˂0.05). Çalışmanın sonucunda, inkudostapedial ve inkudomalleolar eklemin birbirinden ayrı değerlendirilmesi gereken iki farklı anatomik bölge olduğu ve bu iki eklemin mekanik özelliklerinin farklı olduğu ortaya koyulmuştur. Kemik çimento ile kemikçik zincir rekonstrüksiyonu etkin bir yöntemdir ve orta kulak dinamikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması konusunda geniş bant timpanometri, ümit vaat eden yeni bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Middle ear acts as a tranducer which transform acoustic energy to mechanical waves and transmits the sound to the inner ear. Ossicular chain discontinuity is usually occurs secondary to chronic otitis media and causes conductive type hearing loss. Ossicular chain reconstruction (ossiculoplasty) can be performed by using autologous grafts, prostheses and bone cement. The goal of surgery is to obtain best physiological results regarding middle ear fuction. Bone cement is a considerable option in terms of its good biological tolerability, low extrusion rate and high stability. In our daily practice we perform various ossiculoplasty techniques by using bone cement. Immitansmetry is a widely used, non-invasive, objective test which is applicable in both adult and pediatric patients. Wide band tympanometry (WBT) is an immistansmetric method which is done by a click stimulus with a wide range of frequencies (226-8000 Hz) applied into external ear canal. In present study we aim to investigate WBT results in bone cement ossiculoplasty cases. We retrospectively evaluate bonce cement ossiculoplasty patients and grouped them according to anatomical location of boce cement application. A total of 30 bone cement ossiculoplasty cases as well as 30 intact ossicular chain Type 1 tympanoplasty cases and 30 healthy controls were undergone WBT test. Tympanometric peak presure, equivalent middle ear volume, static admittance, tympanogram range, resonance frequency, average WBT, absorbance measurements at tympanometric peak pressure and ambient were analyzed. Bone cement ossiculoplasty group demonstrated a significant difference than the type 1 tympanoplasty and control group. The most remarkable difference was found in incus-stapes bridging ossiculoplasty group. In some parameters; maaleus-stapes and manubriostapedioplasty group demonstrated similarities to type 1 tympanoplasty and control groups. In tympanometric peak pressure and ambient absorbance measurements there was a significant difference at high frequency between the study and control groups (p˂0.05). Incudostapedial and incudomalleolar joints are different anatomical regions which have diverse mechanical properties. Bone cement is an effective method for ossiculoplasty and wide band tympanometry is a promising method for the evaluation of middle ear dynamics.