Tam kan sayımı parametrelerinin tubal ektopik gebelikte tanısal parametre olarak kullanılması
Cbc parameters as a diagnostik tool in tubal ectopic pregnancy
- Tez No: 474661
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜLER BAĞBOZAN ATEŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç : Biz bu çalışmamızda, literatürde pek çok hastalık ve patoloji için kullanılabilirliği araştırılan PDW, NLR, PLR, RDW gibi hematolojik belirteçlerin tubal ektopik gebelik tanısında kullanılıp kullanılamayacağını araştırmayı hedefledik. Materyal ve Metod: Çalışmamız, retrospektif olarak Ocak 2006 – Ocak 2016 tarihleri arası taranarak ve analiz edilerek yapılmıştır. Ek hastalığı bulunmayan toplam 145 ektopik gebelik hastası ile, tamamen sağlıklı rutin gebelik kontrolünde görülen 140 birinci trimester gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Sağlıklı kontrol grubu hastalarının ilk vizit hemogramları ve ektopik gebelik hasta grubunun tanı alma günü ve tedavi sonrası olmak üzere iki hemogram değerleri taranmış ve analiz edilmiştir. Taranan hemogram değerlerinden Hb, Hct, WBC, PLT, MPV, PCT, PDW, RDW/PLT, PLR ve NLR kaydedilmiş ve analiz edilmiştir. Bulgular: Vaka ve kontrol grubunda; yaş, gravida/parite değerleri, PLT, RDW, PDW ve PLR değerleri anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aim to search the use of hematological markers, well searched at the literature for the diagnosis of variable diseases and pathologies, such as PDW, NLR, PLR, RDW for the tubal ectopic pregnancy diagnosis. Materials and Method: The study is done by the screening and the analysis of the data between the dates of January 2006-January 2016 retrospectively. 145 ectopic pregnancy diagnosed patients without any co-diseases and the healthy routine controlled 140 first trimester pregnancies are included in the study. First visit hemogram values of healthy pregnancies and 2 hemogram values for each ectopic pregnancy patients which are the values at the diagnosis day and after treatment are screened and analyzed. Hb, Hct, WBC, PLT,MPV,PCT, PDW, RDW/PLT,PLR and NLR values from the screened hemogram values are recorded and analyzed. Results: When compared with the control group at the terms of age, gravide/parity ,PLT, RDW, PDW and PLR no significant difference is found.