Açık açılı glokom tanısı almış olgularda küçük yoğun düşük-yoğunluklu lipoprotein (sLDL) serum düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum small dense low-density lipoprotein (sLDL) levels in patients diagnosed open-angle glaucoma
  1. Tez No: 474667
  2. Yazar: ATAKAN KORO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Göz hastalıkları polikliniklerinde izlenmekte olan hastalar çalışmaya alınmıştır. Demografik bilgiler, ilaç/sigara/hastalık öyküsü, bel çevresi, boy-ağırlık, kan basıncı ölçümleri ve göz muayene bulguları kaydedilmiştir. Sitratlı plazma ve serum örnekleri -80°C'de saklanmıştır. Tüm olgular iki gruba ayrılarak incelenmiştir: 1. grup (kontrol grubu); diyabetik olmayan sağlıklı bireyler (N=37), 2. grup; primer açık açılı glokom (POAG) tanısı almış hastalar (N=71). Buna ek olarak, retinal sinir lifi tabakası kalınlığının (RNFL) optik koherens tomografi (OCT) ile ölçümüne göre hastalar iki altgrup altında sınıflandırıldı; biri RNFL≥87 μm (N=31) ve diğeri RNFL
Özet (Çeviri)
Patients followed up at our ophtalmology out-patient clinics were included our study. Data including demographic information, drug/smoking/illness history, waist circumference, height-weight, blood pressure measurements and ophtalmologic examination findings were all recorded. Citrated plasma and serum samples were stored at -80°C. All the cases were investigated in two groups: Group 1 (control group); non-diabetic healthy individuals (N=37) and Group 2; patients diagnosed primary open-angle glaucoma (N=71). Moreover, according to the optic coherence tomography (OCT) measurements of the retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, we classified patients into two subgroups; one whose RNFL≥87 μm (N=31) and the other whose RNFL