Laparoskopik kolesistektomide açığa dönülen olgularda hastaya ait faktörlerin belirlenmesi ve tokyo kılavuzu ile beraber bu faktörlerin preoperatif belirteç olabilme özelliklerinin araştırılması
Determination of the patient-related factors in converted laparoscopic cholecystectomies and find out whether these factors can be used as a preoperative indicator togehter with tokyo guidelines
- Tez No: 474677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER MORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Laparoskopik kolesistektomi semptomatik safra kesesi hastalıklarında en sık uygulanan altın standart olarak kabul edilmiş ameliyat yöntemidir. Açığa konversiyon çok çeşitli nedenler sonucunda gerekli hale gelebilir. Çalışmamızda üçüncü basamak bir eğitim hastanesinde laparoskopik kolesistektomiden açığa konversiyonda bizim popülasyonumuzdaki hastaya ait faktörleri belirlemek ve Tokyo Kılavuzu göz önüne alınarak akut kolesistit veya akut kolanjit varlığının ve şiddetinin açığa konversiyona etkisini saptamak amaçlandı. Bu verilere dayanılarak sonuçta pre-operatif optimal ve güvenilir tekniği öngörebilmek için risk değerlendirmesi yapabilmek hedeflenmiştir. Materyal-Metod: 2010-2015 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde laparoskopik kolesistektomi için operasyona alınan 5099 hastanın verileri geriye dönük olarak değerlendirildi. Laparoskopik kolesistektomi sırasında açığa dönülen 164 hasta (Grup2) ile kontrol grubu olarak randomize edilen laparoskopik sonlanan 186 hastanın (Grup1) verileri karşılaştırıldı. Değerlendirmelerde; x2-Kare testi ve tek değişkenli ve çoklu Lojistik Regresyon Analizi uygulandı. Tanımlayıcı değer olarak nicel veriler için aritmetik ortalama ± standart sapma, nitel veriler için frekans ve yüzdelikler kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık sınırı 0.05 olarak kabul edildi, ancak çoklu lojistik regresyon analizinde, modelde anlamlı olabilecek değişkenlerin model dışı kalmasını önlemek için alım kriteri 0,10, dışlama kriteri ise 0,20 olarak kabul edildi. Bulgular: Toplamda 350 hasta değerlendirilmeye alındı. Hastaların 190 (% 54,3)'ı kadın, 160 (%45,7)'ı erkekti, açığa dönülen hastalarda laparoskopik tamamlanan hastalara göre erkek cinsiyetin anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı (sırasıyla %52,4, %39,8, p=0,018). Yaş ortalaması 53,50±14,80 (22-87)'di. Grup 1'deki hastaların yaş ortalaması 50,22±15,37 iken Grup 2'deki hastaların yaş ortalaması 57,22±13,20'di (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Laparoscopic cholecystectomy is the gold standard surgical procedure in the treatment of symptomatic gall bladder diseases. Conversion to open may be necessary because of many reasons. The aim of this study is to find out the factors related to the patients in our population for conversions of laparoscopic cholecystectomies performed in a third-level educational hospital and to assess the effect of presence and severity of acute cholecystitis or acute cholangitis on conversion by considering Tokyo Guidelines Materials and Methods: The data of 5099 patients who were undergone laparoscopic cholecystectomy between 2010 and 2015 in Ankara Numune Educational and Research Hospital were retrospectively evaluated. The data of 164 patients who were converted to open (group 2) were compared with the data of 186 patients who were randomly chosen among the laparoscopic cholecystectomy patients without conversion to open (group 1). Chi-square test and univariate and multivariate logistic regression analysis were used as statistical analysis. Quantitative data were expressed as mean ± standard deviation. Frequencies and percentages were utilized for qualitative data. The significance level was set at p value < 0.05. However for multivariate logistic regression analysis, the significance was kept at 0.10 in order to prevent false exclusions that could be significant and exclusion criteria was accepted as 0.20 Results: A total of 350 patients were evaluated. 190 of patients were female (54.3%) and 160 were male (45.7%). Conversion was higher in male patients (M=52,4%, F=39,8%, p=0.018). Mean age was 53.50 ± 14.80 (22-87). Mean age of patients in group 1 was 50.22 ± 15.37 and in group 2 was 57.22 ± 13.20 (P=0.001).