Karbonmonoksit zehirlenmesi ile kırmızı hücre dağılım genişliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between carbon monoxide intoxication and red cell distribution width (RDW)
- Tez No: 474676
- Danışmanlar: UZMAN VERMİ DEGERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Karbonmonoksit Zehirlenmesi İle Kırmızı Hücre Dağılım Genişliği Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi. Dr. Pınar BARUT İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Karabağlar/İzmir Giriş ve Amaç: Karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi, hücrelere oksijen taşınımın azaldığı ve sunumunun bozulduğu doku hipoksisiyle karakterize bir durumdur. CO zehirlenmesindeki doku hipoksisinin, oksidatif strese yol açtığı ve enflamasyonu uyardığı bilinmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda kırmızı hücre dağılım genişliğinin (RDW) birçok hastalıkla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu durum çalışmalarda enflamatuar süreçle ilişkilendirilmiştir. Literatürde, RDW ile ilgili birçok çalışma olmasına rağmen CO zehirlenmesi ile RDW arasındaki ilişkiyi değerlendiren çok az çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı; CO zehirlenmesi ile RDW arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olan bu çalışmaya, 01.02.2015 – 31.03.2017 tarihleri arasında acil servise başvuran CO zehirlenmesi tanısı konulmuş, kan gazı ölçümlerinde karboksihemoglobin (COHb) düzeyi ≥%5 olan, 18 yaş ve üzeri erişkin olgular alındı. Çalışmaya dahil edilen olguların yaş, cinsiyet, kan gazlarındaki COHb düzeyleri, tam kan sayımı parametreleri, CO zehirlenmesi ve etkileri nedeniyle istenen konsültasyonları, hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi alıp almadıkları ve sonlanımları kayıt altına alındı. Çalışmaya dahil edilen olgu grubunun RDW düzeylerinde CO zehirlenmesi ile ilişkilendirilebilecek bir değişiklik olup olmadığı belirlenen kontrol grubu ile karşılaştırılarak araştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 for Windows kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 59 olgu dahil edildi. Olgu grubunun RDW ortalaması (13.61±1.12), kontrol grubunun RDW ortalamasından (12.99±0.59) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p0.05). Olgu grubundan HBO tedavisi alanlar ile HBO tedavisi almayanlar arasında RDW ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Assessment of the Relationship Between Carbon Monoxide Intoxication and Red Cell Distribution Width (RDW) Dr. Pınar BARUT İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Karabağlar/İzmir Introduction and Aim: Carbon monoxide (CO) poisoning is a condition characterized by tissue hypoxia in which oxygen transport is reduced and presentation is impaired. It is known that tissue hypoxia in CO poisoning leads to oxidative stress and sitimulates inflammation. Recent studies have shown that Red Cell Distribution Width (RDW) is associated with many diseases. This has been associated with the inflammatory process in studies. Although there are many studies on RDW in the literature, there are very few studies evaluating the relationship between CO poisoning and RDW. The aim of our study is to investigate whether relationship between CO poisoning and RDW. Materials and Methods: Patients who applied to the emergency service between 01.02.2015-31.03.2017, CO poisoning was diagnosed, their age 18 years and over, their blood gas measurements showed a carboxyhemoglobin (COHb) level of ≥5%, were taken in this retrospective study. In this research, it was recorded that research participants' age, sex, COHb levels in blood gases, hemogram parameters, CO consultation due to CO poisoning and effects, whether taken hyperbaric oxygen (HBO) therapy and its outcomes. Whether there was a change that could be attributed to CO poisoning at the RDW levels of the case group included in the study was investigated by comparison with the control group determined. Statistical analyzes were performed using SPSS 15.0 for Windows. Results: 59 cases were included in the study. The mean RDW of the study group (13.61± 1.12) was significantly higher than that of the control group (12.99±0.59) (p0.05). There was no statistically significant difference between patients with HBO and those without HBO treatment in terms of RDW averages (p>0.05).